Okay Temiz, kürkçü dükkanına döndü

Yayın Tarihi : 16 Aralık 2013
12835
İsveç'ten kesin dönüş yapan Okay Temiz, müzik çalışmalarını artık Türkiye'de sürdürecek.


Mart ayında Türkiye'ye dönen Okay Temiz, grubu Oriental Wind'le dizi konserler vermek için çalışmalarını sürdürüyor. 14 yıl önce yaptığı müziği yurt dışında da duyurmak amacıyla İsveç'e yerleşen sanatçı, zaman zaman Türkiye'ye gelip konserler veriyordu. Ancak onun bu gelişi, bir daha İsveç'e dönmemek üzereydi. 

Kuşkusuz aldığı bu kararın bazı nedenleri vardı. Okay Temiz, kürkçü dükkanına dönüşünün nedenlerini şöyle anlatıyordu:

- "Yurt dışındaki çalışmalarımın çoğunluğunu yabancı müzisyenlerle birlikte yaptım.  Ancak, karşıma sık sık güçlükler çıkıyordu. Hepsinin iyi birer müzisyen olmasına  karşın, vereceğimiz konserler için yeterince prova yapamıyorduk. Müziği artık katılaşmış bazı kurallar içinde, bizim anlayışımızın dışındaki bir profesyonellikle sürdürüyorlar. Türkiye'ye her gelişimde, buradaki arkadaşlarla amatör ruhla çalıştık. Vereceğimiz konserlere sık sık prova yaparak hazırlanıyoruz. Anlayacağınız, buradaki çalışma ortamnı daha samimi bulduğumdan Türkiye'ye döndüm. Yurt dışındaki konserlerimi yine sürdüreceğim."

Okay TemizÖnümüzdeki günlerde İstanbul'da vereceği iki konserden sonra, Ankara, İzmit ve Bursa'da da sahneye çıkacak olan Okay Temiz-Oriental Wind, yaz aylarında da Anadolu'nun çeşitli kentlerine gitmeyi düşünüyor. Bugüne dek, hep büyük kentlerde konserler veren Temiz, Anadolu'ya açılmasının nedenlerini şöyle açıklıyor:
- "Şimdiye dek, Anadolu dinleyicisi, beni hep TV ekranından izleme olanağı buldu. Birçoklarına yaptığımız müzik belki de anlamsız geldi; çünkü neyi amaçladığımızı tam anlamıyla anlatamadık. Sahnede konser vermekle, TV'ye çıkmak apayrı iki olay. İşte, bu yüzden olanaklarımız elverdiğince İstanbul'da başlatacağımız konserleri, yaz aylarında Anadolu'nun çeşitli kentlerinde de sürdürmek istiyoruz."

Okay Temiz, İstanbul'daki konserlerine şu kadroyla çıkacak: Saffet Gündeğer (klarnet), Oğuz Durukan (bas), Nebil Emek (gitar), Metin Çotal (piyano, trombon), Güray Aktalay (trompet, trombon). Okay Temiz-Oriental Wind, "Dünden Bugüne" adını verdikleri konserlerde, yerli ve yabancı parçalardan oluşan iki bölümlük bir repertuar sunacak.

(Röportaj: Anuş Bakış - 1 Nisan 1981)