Yeni bir jön, yeni bir vamp: Önder Somer-Merih Meral

Yayın Tarihi : 01 Aralık 2016
5877
Türk sinemasının iki yeni yüzü olan Önder Somer ile Merih Meral, sporcu iki gençtir. Merih yüzmede birincilikler kazanmış, Önder ise profesyonel olarak futbol oynamıştır.

 

Caddebostan plajında iki genç ve güzel insan yan yana yürüyor... Erkek 27 yaşlarında, uzun boylu, sarışın, mavi gözlü, Avrupai tipli, çok güzel biçimli bir delikanlı. Yanında ise sarı saçlı, mankenler kadar güzel vücutlu, iri gözlü, ufacık elleri, ayakları olan harikulade bir kadın...

Önder Somer ressamlık, sporculuk yanında müzikten de anlar, iyi piyano çalar. Bu arada Merih Meral de ona İngilizce, Fransızca, İtalyanca şarkılar söyler.Bu iki genç, ikisi de sinema yıldızı olan, Önder Somer ile Merih Meral...

Önder Somer, henüz yeni bir "jönprömiye..." Fakat sinemadaki diğer jönprömiyelere şimdiden korkulu rüya gördürüp uykularını kaçırtacak kadar kuvvetli, emin, sağlam adımlarla ilerleyip yükseliyor. Çok ölçülü bir çehresi ve vücudundan başka, lise mezunu. Kültürlü, zengin bir ailenin çocuğu... Bir kere mutlak başrol olmazsa filmlerde rol kabul etmiyor. Yaşamak için çalışmak zorunda değil. Bu ona büyük bir rahatlık veriyor. Büyük bir ticarethanesi var.

Önder Somer aynı zamanda iyi bir ressam. Mozaik desenleri çiziyor. Şark ve Bizans mozaikleri üzerinde ihtisası var. Resim, şiir, müzik kültürü yanında çok iyi bir sporcu... Önceleri Vefa, sonra da Fenerbahçe futbol takımında oynamış. Oldukça başarılı maçlar çıkmış...

Yanındaki kadın en son modayı takip eden, iyi giyinen birisi. Ona Merih Meral adından dolayı Marilyn Monroe gibi "M.M." diyorlar. Sinemaya başlayalı üç ay olduğu halde yedi film çeviriyor. Şan Film'e "Aşk Orada Başladı", Erler Film'e "Çöpçatan", Kartal Film'e "Belki Bir Sabah Geleceksin", Aslan Film'e "Modern Truvalı Helena" ve "Goncagül", Nazar Film'e "Kiralık Koca" filmlerini yapıyor. Ayrıca Okçugil Film, Ni-Va Film, As Film firmalarıyla anlaşmalar yapmış. Amerika ve Avrupa'da yıllarca yaşamış olan Merih Meral, gayet güzel İngilizce ve Fransızca konuşuyor. Filmlerimizde "vamp" rolleri yapan Merih Meral, bu tipin başarılı artistlerinden biri sayılıyor. Türk sinemasının, gardrobu zengin, şık, zarif, kültürlü "vamp"lara ihtiyacı da meydanda. Bu bakımdan Merih Meral'in bir-iki yıl içinde otuz-kırk film çevireceği muhakkaktır.

Müzik ve şarkı faslı bittikten sonra iki genç artist bisiklete atlayıp plajın yolunu tutar. Merih iyi yüzer, ama Önder bisikleti daha iyi sürer.Önder Somer ile Merih Meral, gayet samimi iki arkadaş. İki sarışın genç "Goncagül" ve "Truvalı Helena" filmlerinde birlikte oynuyor.

Önder Somer, 7 mart 1935'te İstanbul Topkapı'da doğmuş. 34'üncü İlkokul'dan sonra Mevlanakapı Ortaokulu, Çapa ve Pertevniyal liselerine geçmiş. Prodüktör Kemal Çakuş, Önder'in fotoğraflarını bir filminde oynatmak üzere çektirmiş. Senarist Vehbi Belgil bu fotoğrafları prodüktör Çetin Karamanbey'e gösterince Önder Somer, "Harmandalı Efem Geliyor" ve "Harmandalı'nın İntikamı" filmlerinde başrol için angaje edilmiş. Arkadan Çallı Film firmasına "İnsan Doğarken Ağlar", Nil Film şirketine "Dikmen Yıldızı", Erman-Bronz Film'e "Ayşecik Ateş Parçası" filmlerini çevirmiş. Bugünlerde Matay Film, Mask Film, Bronz Film ve Okçugil Film firmalarıyla kontratlar yapan Önder Somer, yakında yeni kordelalara başlıyor.

Önder Somer, çok nüktedan ve hoşsohbet:

-"Harmandalı filminde atlara bindik, bir tepeden hızla atlayıp geçeceğiz. Biz 10 atlı geldik. Tepeye çıkıp kameranın karşısına geçince herkes dizginlere asıldı. Fakat, sahne çekilip bitince kameracı "Yahu, siz iki kişi kadraja girip çıktınız, Hasan Ceylan ile sen... Ama, ötekiler nerede?" diye bağırdı. Meğer sekiz kişi 100 metrelik yolda dökülmüş! Figüranlar bazen böyle şakalar yapıyor... Sonra, yerli filmlerin hemen hepsinde oynayan bir Osman Türkoğlu var. Şehir Tiyatrosu'nda da çalışıyor. O filmde bir ata bindi. Ama gitmesini bilmiyor. 'Yahu, bu at gitmiyor' diye seslenince bir süvari başçavuşu çok güzel cevap verdi: 'Tabii, kontak anahtarını takıp kontağı açmayı unutmuşsun'. Neden sonra Osman Türkoğlu 'mahmuzlama"yı öğrendi de at yürüdü."

Önder Somer ile Merih Meral deniz kenarında bisikleti bırakıp birlikte denize açılır. Saatlerce yüzdükten sonra kayalara çıkıp güneş banyosu yapar...Önder Somer, yabancı artistlerden Cary Grant, William Holden, Elizabeth Taylor, Kim Novak'ı beğeniyor. Yabancı şarkılardan "Greenfields", alaturkadan "Bir Bahar Akşamı Rastladım Size"yi seviyor. Merih Meral bu konuda "Belki Bir Sabah Geleceksin" ile "Boulevard Broken Dreams" ile Anthony Quinn, Richard Widmark, Ingrid Bergman ve Ava Gardner'i seçiyor.

Önder Somer, bugünlerde Aslan Film'in Yunanlılarla co-production olarak yapacağı "Modern Truvalı Helena"da çalışmak üzere hazırlanıyor. Genç kız rolünü bir Yunanlı aktrisin yapacağı filmde Önder Somer, yakışıklılığı ile meşhur "Paris"i temsil edecek, Merih Meral'e gelince, vamp rolleri için:

- "Sinema kamerası beni hangi karakterde görüyorsa o çeşit rolleri kabul edip oynarım. Şimdiye kadar, kısa bir zamanda yedi-sekiz teklif gelmesi, bana artistliği ciddi meslek olarak seçmek cesaretini verdi" diyor.

Yüzme yarışlarında birinciliği olan Merih Meral, Önder Somer'le birlikte, sohbet ettiğimiz Dağ Klüp'ten çıkıp denize girdi ve iki genç açıklara doğru yüzmeye başladı...

(Ses Dergisi - 15 Eylül 1962)