Özdemir Erdoğan'dan güvelere karşı Naftalin!

Yayın Tarihi : 08 Ekim 2017
2923
«Naftalin», Özdemir Erdoğan'ın kurduğu yeni trio'nun adı... Üçlüdeki en büyük özellik ise bir davulcunun olmaması.

 

«Naftalin, sevilen şarkıları, sevimsiz hale getiren güvelerden ve haşerelerden korumak için kuruldu» diyerek esprili bir şekilde yanıtlıyordu Özdemir Erdoğan «Niçin Naftalin?» sorumuzu. «Naftalin», Özdemir Erdoğan'ın kurduğu yeni bir trio'ydu. Kendisinin gitar çalıp, şarkı söylediği üçlüde Hayri Tükel piyano, Teoman Ergil de bas gitar çalıyor.

Naftalin grubu Özdemir Erdoğan, Hayri Tükel ve Teoman Ergil'den oluşuyor...«Naftalin»in en büyük özelliği ülkemizdeki ilk davulsuz trio olması. Bunun nedenlerini ve yapacakları müziği Erdoğan şöyle açıklıyor:

- «Bizim anlayışımıza uyan bir davulcu yok. Olabilecekler de başka yerlerde çalışıyorlar. Triomuzun çıkış noktası caz müziği. Türk müziğinde caz, caz müziğinde Türk müziği görüyoruz. Biz yapacağımız müziği, hiçbir zaman eski-yeni, doğu-batı diye ayırmıyoruz. Müziğin sedasını seviyoruz. Bir de müziği kullanıp zengin olmak gibi bir amacımız yok. Geçinecek kadar para kazanalım yeter. İnanmadığımız bir şeyi yapamayız. Kazandığımız parayı da bir başka yere yatırmak niyetinde değiliz.»

(Ses Dergisi - 2 Temmuz 1977)