Rita Hayworth'a İsmet İnönü sigarası

Yayın Tarihi : 20 Eylül 2010
11080
Sinemanın efsanelerinden Rita Hayworth'un, "Şanghaylı Kadın" filminde, gemi güvertesinde içtiği Türk sigarasının hikayesi...

 

Rita Hayworth, tüm zamanların en güzel aktristlerindendir. Ama kaderi, kendisi kadar güzel olamadı. Gerçek yaşamında oynadığı rol, Hollywood'da canlandırdığı tüm karakterlerden daha ışıltılı ama daha kötü bir sona sahipti.

Dünyanın en çok arzulanan kadınlarından biri oldu. Yaşamına 5'i nikahlı olmak üzere toplam 41 erkek girdiği yazıldı. Ama 1987'de yapayalnız bir alkolik ve Alzheimer hastası olarak öldü.

Rita Hayworth, Şanghaylı Kadın'ın sigaralı bir sahnesinde...Bu efsanevi yıldızın bizimle ilgili küçük bir anısı vardır. Holywood filmlerinin çekimlerinde, zaman zaman sette konukların bulunmasına izin verilirdi. 1948 yılında, Şanghaylı Kadın (The Lady from Shanghai) filminin çekimi sırasında da sette 3 Türk konuk bulunuyordu. Çekimi yapılan sahnede, Rita Hayworth, bir teknenin güvertesinde babafingo direğine yaslanarak sigara içecektir...

Ancak o zamanlar Amerikan sigaraları çok ince olduğundan iyi görüntü vermiyor ve doğru dürüst belli olmuyor. Bu sorun konuşulunca, Ankara'dan gelen misafirlerinden biri tabakasından, daha kalınca olan Türk sigaralarından birini çıkarır. Bu, dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü adına yapılmış olan ve üzerinde "İÖ" harfleri bulunan özel sigaralardandır.

Rita, kendisine ikram edilen sigarayı, "Gerçek Türk sigarası! Bayılırım" diyerek dudakları arasına yerleştirir. Filmin yönetmeni ve o dönemde kocası olan Orson Welles'ın "Kamera" demesiyle çekime geçilir.

Bir gün "Şanghaylı Kadın"ı izlerseniz, Rita'nın güvertede sigara içtiği sahneye dikkatle bakın. Belki de ünlü yıldızın dudaklarındaki İsmet Paşa sigarasının üzerindeki İ ve Ö harflerini yakalayabilirsiniz!