Sacit Onan - TRT önünde açlık grevi yapan spiker

Yayın Tarihi : 11 Kasım 2017
9145
Görevine son verilen Sacit Onan'ın TRT'nin eski genel müdürlük binası önünde başlattığı açlık grevi, polisler tarafından 6 saat içinde bitirildi.

 

Sacit Onan, TRT Dış Yayınlar Dairesi'nin önüne çadır ve pankartlarını getirerek açlık grevine başladı.Mithat Paşa Caddesi'ndeki TRT Genel Müdürlüğü'nün eski binasının önünde çadır kurarak TRT yönetimini protesto eden Sacit Onan'ın açlık grevi altı saat sürdü.

"Yayın güvenliğini ihlal" ettiği iddiasıyla bir süre önce TRT ile olan sözleşmesi iptal edilen Türkiye'nin Sesi Radyosu spikerlerinden Sacit Onan, kendisine yapılan bu işlemi protesto etmek için açlık grevine başlamıştı.

21 Mart 1977 Pazartesi günü saat 11:30'da TRT'nin eski Genel Müdürlük şimdiki Dış Yayınlar Dairesi'nin önünde kurduğu çadır içinde açlık grevine başlayan Onan, altı saat sonra polisler tarafından adli kavuşturma yapılması için gözaltına alındı ve çadırı sökülerek pankartlarla  irlikte karakola götürüldü.

Kefaletle serbest, bırakılan ve daha sonra beraat eden Sacit Onan arkadaşlarının deyimi ile "TRT 4" ve "TRT 5"te yeni görevlere atanmış!

Eylemine 6 saat boyunca devam eden Sacit Onan'ın pankartlarından en dikkat çekicisi üzerinde 'TRT çiftlik değildir' yazılı olandı.Kurumun yakınlarındaki bir kahvehaneye "TRT4" diyen TRT'ciler bundan sonra
kurumdan kovulan arkadaşları ile burada buluşacaklarını belirterek, Sacit Onan'ın da "TRT 4" kadrosuna atandığını söylüyor.

"TRT-5"i ise, 1971'den bu yana kurumda çalışan Sacit Onan'ın kendisinden dinleyelim:

"TRT'de, Yeni Haber İş Sendikası'nın işyeri baştemsilcisi olarak görev yapıyrdum. Arkadaşlarımızın toplanıp buluştuğu 'TRT-4' yerine ben de 'TRT-5' olarak sendikamızın Maltepe'deki genel merkezini gösteriyorum. Çünkü TRT'deki 107 üyemiz bugün işsiz ve zor durumdadır."

TRT'de 1971'de göreve başlayan Sacit Onan önemli belgeseller seslendirmişti.Yurt dışındaki yurttaşlara yönelik yayınlar yapan Türkiye'nin Sesi Radyosu'nda görevli Sacit Onan'ı televizyon seyircileri de belgesel dizilerin seslendirmesinden tanır. "Captain Cousteau", "İpek Yolu" ve "Savaşan Dünya" gibi belgesellerin yanı sıra dış kaynaklı spor-magazin filmlerinin sestendirilmesinde görev alan Sacit Onan, "Bundan sonra kendi bildirilerimi seslendireceğim" diyor.

(TV'de 7 Gün - 28 Mart 1977)