Sakıp Sabancı, teyze kızı ile evlendi

Yayın Tarihi : 20 Kasım 2011
35376
Sabancı Holding'in genç veliahtı Sakıp Sabancı, teyzesinin kızı Türkan Civelek ile dünyaevine girip, Miami'ye balayına gitti.

 

Yıl 1957... Sabancı Holding'in veliahtı Sakıp Sabancı (24), Adana'daki sade bir düğünle, teyze kızı Türkan civelek (22) ile evlendi. Düğün, genç Sabancı'nın müdür yardımcısı olarak görev yaptığı Bossa fabrikasının bahçesinde gerçekleşti. Genç çift, düğün sonrasında balayı için Miami'ye gitti.

***

47 yıl süren ve üç çocukla perçinlenen bu evlilik, Sakıp Sabancı'nın 2004'te vefat etmesiyle noktalandı.

Sakıp Sabancı, teyze kızı ile evlenmesini yıllar sonra şöyle yorumlamıştı:

"Evliliğimde çok mutluyum ancak çocuklarımın özürlü olması nedeniyle büyük üzüntüler yaşadım. O zamanlar 'mal başka yere gitmesin' gibi bir düşünce vardı. Babam 'Bilmediğin yoğurdu yiyeceğine, bildiğin ayranı iç' derdi. Bu gibi düşüncelerle akraba evliliği çok yapıldı. Hala da yapılmaya devam ediyor. 'Yandım anam' demek istemiyorsanız, akraba evliliğinden uzak durun ve bu meseleye ehemmiyet verin."

Türkan Sabancı ise kaybettiği eşini şöyle anlatıyordu:

"Bana 'Türko' ya da 'Türkoş' derdi. Ben de ona 'Patron' derdim. Çünkü hem evinin, hem de işinin patronuydu. Her gün eve geldiğinde onu karşılamamdan çok hoşlanırdı. Kapıyı ben açmadığım zaman, her defasında 'Hanım yok mu?' diye sorardı."