Şarkıcı Esmeray'ın oyunculuk günleri

Yayın Tarihi : 24 Şubat 2016
8457
Unutama Beni ve Gel Tezkere gibi unutulmaz şarkılara imza atan Esmeray, sanat kariyerine tiyatro oyuncusu olarak başlamıştı.

 

Esmeray, bize harika şarkılar bırakıp giden unutulmaz sanatçılarımızdan biri... Ancak, 25 Mart 2002'de henüz 53 yaşındayken kaybettiğimiz Esmeray, kariyerine şarkıcı olarak değil, tiyatro oyuncusu olarak başlamıştı. 

İşte Esmeray'ın oyunculuk günlerinden kalma 1965 tarihli bir fotoğraf... Esmeray bu fotoğrafta, İstanbul Şehir Tiyatrosu'ndan ayrıldıktan sonra, Haldun Dormen Tiyatrosu'nda çıktığı ilk oyun olan Dün Gece Yolda Yürürken Çok Komik Bir Şey Oldu adlı oyunun kadrosunda görülüyor... Fotoğrafta soldan sağa Tülin Oral, Ayfer Feray, Altan Erbulak, Füsun Erbulak, Zeynep Tedü, Suna Keskin ve Esmeray yer alıyor.Emirgan Ortaokulu'nun son sınıfındayken eğitimini yarıda bırakarak İstanbul Şehir Tiyatrosu'na  giren Esmeray, tiyatronun çocuk bölümünde ilk kez sahneye çıktı.

Beş yıl kadar Şehir Tiyatroları'nda çalıştı. Ondan sonra özel tiyatrolara geçti ve ilk olarak Dormen Tiyatrosu'nda "Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu" adlı oyunda rol aldı.

Esmeray, daha sonra sırasıyla Avni Dilligil, Özlem Taşdelenler, Sezer Sezin tiyatrolarında oyunculuk yaptı. Tiyatro sahnesine 1974 yılında Muammer Karaca Tiyatrosu'nda oynadığı "Mart Bakanı" ile veda etti.

1965'te Haldun Dormen'in "Bozuk Düzen" filminde rol alan Esmeray, daha sonra "Sev Kardeşim" ve "Zilli Nazife"de oynadı, "Unutama Beni" filminde ise misafir oyuncu olarak yer aldı.

(Derleme: Turknostalji.com)