Selçuk Ural - Beyazperdede bir müzisyen daha...

Yayın Tarihi : 29 Mart 2017
5989
Selçuk Ural da sahne-perde trafiğine katıldı ve ilk filmine başladı. Ünlü şantör "Gülbeşeker" adlı filmde şarkı da söyleyecek.

 

Türkçe sözlü şarkıların şöhrete ulaştırdığı şantörlerden Selçuk Ural «sahne-perde» trafiğini tersine çevirdi. Sinema yıldızları birer ikişer sahneye giderken, o da sinemaya geçti ve ilk filmine başladı.

Selçuk Ural'ın «Gülbeşeker» adlı ilk filminin bizim gördüğümüz sahneleri, Ataköy'de bir apartman dairesinde çekiliyordu. Gözleri gece kulüplerinin, hafif aydınlatılmış sahnelerine alışmış olan Selçuk Ural, spotlardan hayli sıkılmış görünüyordu. Sırtında ince bir elbise olmasına rağmen ter içinde kalmıştı ve gözlerini sık sık ovuşturuyor, «Fazla ışık sinirlerimi bozdu» diyordu.

Selçuk Ural, çekim arasında kendisini dışarıda bekleyen küçük hayranlarına imza dağıttı.Selçuk Ural ilk filminde Filiz Akın ve Ediz Hun'un yanı sıra Feridun Karakaya, Süleyman Turan, Hulusi Kentmen, Serpil Gül ve ve Mine Mutlu'yla birlikte oynuyor. Artistlerin hemen hepsi, Selçuk'a ellerinden gelen yardımı yapıyor.

Selçuk Ural bir ara ışıklar ayarlanırken dışarıya, hava almaya çıktı. Kendinden önce dışarı çıkan yıldızlar etraflarını çeviren minik hayranlarının imza isteklerini yerine getirmişlerdi. Selçuk'u gören birkaçı da ona doğru koştu. Tabii bunlar Selçuk'u müzik dünyasından tanıyan hayranlarıydı. Selçuk da onlarla konuştu, sorularını cevapladı ve eline tutuşturdukları kağıt parçalarına imza attı. Sonunda kendisinden şarkı isteyen bir hayranına, «Çok isterdim, ama rejisör çağırıyor. Mamafih bu filmi gör. Orada birkaç şarkı söylüyorum» dedi ve içeriye geçti.

Selçuk Ural da kendinden önce sinemayı deneyen Celal İnce, Erol Büyükburç, Berkant, Tanju Okan, Metin Ersoy ve Erkut Taçkın'ın peşinden sinemaya girdi. Bakalım mikrofon şöhretleri, mikrofona geçen sinema yıldızlarının boşluğunu doldurabilecekler mi?

(Not: Manşet fotoğrafında, ilk filmine başlayan Selçuk Ural, rol arkadaşlarıyla... Soldan itibaren Selçuk Ural, Süleyman Turan, kamera asistanı, Ediz Hun ve Feridun Karakaya görülüyor.

(Ses Dergisi - 21 Eylül 1968)