Selda, ne işin var senin bu yarışmada?

Yayın Tarihi : 31 Temmuz 2012
21784
Selda Alkor'un Türkiye'de ününün doruğunda olduğu 1968 yılında, genç yıldız adaylarının katıldığı Avrupa Sinema Güzeli organizasyonunda yarışması büyük tepki çekti. Fotoğrafta, Selda Alkor, yarışmada dereceye giremeyen güzellerle birlikte...

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden biri olan Selda Alkor'un, 1968 yılındaki Avrupa Sinema Güzeli Yarışması'na katılmasına, Ses Dergisi büyük tepki göstermişti. İşte derginin 28 Eylül 1968 tarihli sayısında yayımlanan o yazı...

**********

İtalya tarafından organize edilen ve her yıl Avrupa'nın başka bir şehrinde yapılan «Avrupa Sinema Güzeli» yarışması bu yıl Yugoslavya'nın Budva şehrinde yapıldı ve bu yarışmada «star» sistemine dayanan Türk sinemasını, yıldız oyunculardan Selda Alkor temsil etti. Bu yarışma aslında şöhrete ulaşmak isteyen 17 ülkenin genç yıldız namzetleriyle, isimsiz figüranların «sinema yıldızı» olabilmek ümidiyle katıldıkları bir yarışmaydı ve Selda Alkor ancak yedinci olabildi. Ayrıca onun «Televizyon Güzeli» seçildiğini de duyduk. Bildiğiniz gibi bu tip yarışmalarda ilk üç dereceyi alanlar belli olduktan sonra kalanlara bol keseden unvanlar dağıtılır. Bu yarışmada da böyle olmuş ve Selda'yı Televizyon Güzeli seçmişler. Evet, Selda bugün televizyonu olmayan bir ülkenin Televizyon Güzeli'dir ve maalesef yurt dışında ancak jüri üyesi olarak bulunabileceği bir yarışmaya katılmakla da büyük bir hata işlemiştir.

Lafı eğip bükmeden dosdoğru konuşalım: 32 milyonluk koskoca bir millet olarak «orta elçiler seviyesinde» düzenlenen bir yarışmada kendimizi Dışişleri Bakanı'yla temsil ettirmiş gibi garip bir duruma düşüverdik! Evet, 16 ülkeden genç yıldız namzetleriyle, isimsiz figüranların «Belki yıldız oluruz» ümidiyle katıldıkları «1968 Avrupa Sinema Güzeli» yarışmasında bizi Selda Alkor temsil etti ve 17 müsabık içinde Allah'tan yedinci olabildi!

(Üstteki fotoğraf: Soldan itibaren üçüncü Yugoslav güzeli, birinci İtalyan güzeli, Türk güzeli Selda Alkor ve ikinci Alman güzeli...)

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım... Uluslararası yarışmalarda uyulması gereken bazı ana kurallar vardır. Ve hiç kimse şahsi çıkarları yüzünden bu kuralları hiçe saymak hakkını kendinde bulamaz. Uluslararası sportif bir yarışma alanı olan olimpiyatlar için önceden belirli barajlar konur, bu barajı geçemeyen atletleri olimpiyatlarda yarıştırmazlar.

Sonra dünyanın bağımsız hiçbir ülkesi kendine «orta elçi» gönderen bir devlete büyükelçi göndermez. Peki, katılan diğer 16 ülkeyi isimsizlerin temsil ettiği bir yarışmada Türk sinemasının yıldız oyuncularından Selda Alkor'un işi nedir?

Belki Selda - sadece Selda Alkor olarak - bu yarışmadan şahsi bazı faydalar ummuş olabilir. Ama filmcilerin, gazetecilerin ve halkın ona verdikleri payeyi yokmuş gibi saymaya da hiç ama hiç hakkı yoktur.

(Soldaki fotoğraf: Selda Alkor, Neticeler ilan edildikten sonra birinci seçilen İtalyan Elenora Minotto'yu tebrik ediyor.)

Kanaatimizce, SES Sinema Artisti Yarışması yoluyla sinemaya geçen Selda Alkor, durumuna yanlış teşhis koydu, kendini diğer milletlerin figüranlarıyla bir tuttu. Selda'nın 7'nciliği için «Allah'tan» dedik. Ya Selda birinci olsaydı! O zaman yabancılar nazarında amatör bir müsabakada profesyonel oyuncu kullanmış durumuna düşmez miydik?

O yarışmada Malta'yı temsil eden bir eli yüzü düzgün, eh güzelliği kendine yeter bir kızcağız varmış. Kız uçaktan iner inmez etrafına öpücükler dağıtmış, poz poz resim çektirmiş ve «Artist olamazsam sekreter veya hostes olacağım,» demiş. Buyurun şimdi: Aynı yarışmada Malta'yı kim temsil etti, Türkiye'yi kim?

İş bu kadarla kalsa yine iyi. Yarışmadan sonra yedinci olduğu için kahırlanan Selda'yı teselli etmek için yanına yaklaşan İtalyan rejisörlerinden Dino Rissi ne dese beğenirsiniz? Rissi, Selda'ya bakmış bakmış ve «Sophia Loren de yıllarca önce bir müsabakaya girmiş, fakat derece alamamıştı. Ama sonradan o meşhur oldu, birinci olanın ise isminden bile bahsedilmiyor. Üzülmeyin istikbal sizindir!»

(Soldaki fotoğraf: Selda Alkor, bir dinlenme anında, yarışmanın İtalyan takdimcisi ile...)

Ne istikbalinden bahsediyorsunuz siz Sinyor Rissi... Selda zaten bugün Türk sinemasının en kalburüstü yıldızlarından biri. Sizin istikbal dediğiniz şey bugün onun için «hal»dir, yarın belki de «mazi» olacaktır.

Eğer bu yarışmada İtalya bir Sophia, bir Claudia, bir Monica, bir Virna Lisi ile, Fransa Brigitte veya Mylene Demongeot ile, Almanya Elke Sommer'le, yarışmanın yapıldığı Yugoslavya Sylva Koscina ile temsil edilseydi, Selda'yı (derecesi ne olursa olsun) bütün kalbimizle alkışlar, «Binbir dalaveranın döndüğü, asap bozucu hadiselerin dakika başına patlak verdiği uluslararası bir yarışmada bizi gerektiği şekilde temsil edebilmek için yoruldu, helak oldu kızcağız» der, sonra da onu törenlerle karşılardık.

Ama bugün, ileride şöhretli bir yıldız olmak isteyen genç kızların katıldığı bir yarışmada bizi bir «yıldız»la temsil ettirip uluslararası ilişkilerde gerekli bütün kuralları hiç saydığı için sadece esef ediyoruz ve sebepli veya sebepsiz olarak bu yarışmaya katılmayıp, «Türk sinemasının haysiyeti»ni koruyan Türkan Şoray'la Hülya Koçyiğit'e alenen teşekkür ediyoruz.

(Soldaki fotoğraf: Selda Alkor, diğer güzellerlerle birlikte Sveti Stefan'ı geziyor...)