Semih Sezerli - Şans yüzüne bir güldü, pir güldü

Yayın Tarihi : 14 Aralık 2016
6703
Üç Arkadaş'taki Mıstık rolü için Memduh Ün oyuncu arıyordu. Atıf Yılmaz, prodüksiyon menajeri Semih Sezerli'yi önerince, sinemanın en iyi komedyenlerinden biri doğdu.

 

Semih Sezerli, Yeşilçam'da dekoratör, set amiri, prodüksiyon şefi, ressam ve aktör olarak görev yaptı.Semih Sezerli kalıbına girdiği şahsiyeti en ufak detaylarına kadar düşünüp yaratan bir aktördür. Onda Şarlo'nun, Mack Sennet'in havası vardır. Kelime söylemeden, sadece jest ve mimiklerle de seyirciyi en fazla güldüren komedyendir.

Konuşurken yerinde oturamayacak kadar enerjik bir insandır. Enerjisinden dolayı sadece aktörlük onu tatmin etmediği için olacak, prodüktörlük, dekoratörlük, set amirliği, prodüksiyon
şefliği de yapar. Kendi hayatını da şöyle anlatır:

- «16 Nisan 1930'da Zonguldak'ta doğdum. Babam, Tekel İdaresi'nin başmuhasebecisiydi. Anadoluyu dolaştık. Ortaokulu Adana'da, liseyi İzmir'de bitirdim. İstanbul'a mimar olmak için geldim. Güzel Sanatlar Akademisi'nin imtihanını kazanamadım. İktisat Fakültesi'ne girdim. İkinci sınıftayken babam emekliye ayrılınca parasızlık derdi sırtımıza bindi. Sosyal siyaset ve istatistik derslerinde, sendikacılık ihtisası yapacaktım, Semih Sezerli, kalıbına girdiği karakteri en küçük detaylarına kadar düşünüp yaratan bir aktördür. olmadı. Dışarıda muhasebe işi arıyordum. Erman Film şirketinden arkadaşım Şeref'e söyledim. Sohban Koloğlu'nun yanında iş buldu."

- "Sohban, yerli filmlerin dekorlarını yapan sanatkar. Oraya lacivert elbiselerle gittim. Önce 'Üniversiteli ha?', 'Boş ver, öyleyse' laflarını duydum. Onlara resim, mimarlık tarafımı gösterince yardımcı olarak işe aldılar. Yıl 1951'di. 30 lira haftalık alıyordum. Ertesi yıl 62,5 lira haftalıkla Yakut Film firmasına geçtim. Orada her gösterilen işi yapardım. Bu firmanın sahipleri Dr. Alyanak ile Memduh Ün"dü. Sonra 30 lira haftalıkla Şan Sineması'nın afişlerini de yapmaya başladım."

- "Karım o sıralarda üniversitede öğrenciydi, 13 ekim 1954'te evlendik. Geçimimiz daha güçleşti. Yakut Film'den sonra serbest dekoratör olarak piyasada çalışmaya başladım. İşler
azalınca aktör olarak sinemaya girdim. 1957-58'de Memduh Ün'ün meşhur eseri 'Üç Arkadaş'ta oynadıktan sonra kısmetim açıldı. Orada 'Mıstık' rolünü oynayacak aktör arıyorlardı. Ben de filmin prodüksiyon menajeriydim. Rejisör düşünüp duruyordu, 'Osman Alyanak mı, Altan Erbulak' mı, diyordu. Atıf Yılmaz da oradaydı. 'Yahu, Memduh, niçin Semih'i oynatmayı düşünmüyorsun?' demiş. Memduh Ün çağırdı. 'Mıstık'ı sen oynayacaksın' dedi. Çok sevindim. 1000 lira verdiler o rol için. Ama, asıl önemlisi bana şöhretin, servetin, saadetin yolunu açtı. Bugün 5.000 lira aylık gelirim ve bir de film şirketim var..."

Yeşilçam'da artık yerini sağlama almış bir aktör olan Semih Serezli'nin aynı zamanda bir film şirketi de var.

(Ses Dergisi - 2 Mart 1963)