'Tüm organlarımı bağışlarım. Burnum hariç!'

Yayın Tarihi : 05 Mart 2012
25501
Ablası Ajda Pekkan gibi şarkıcılığı seçen Semiramis Pekkan, kalbinden sonra gözlerini de bağışladı. Pekkan, "Burnumun dışında her organımı veririm" diyor...

Semiramis Pekkan, adeta parselleyip parselleyip arsa satan komisyonculara döndü! Genç sanatçı, vücudunun organlarını öldükten sonra kullanılmak üzere bir bağışlama yarışına girdi ki sormayın.

Semiramis Pekkan grip nedeniyle yatarken, Göz Bankası memuresinin uzattığı kağıda, ölümünden sonra gözlerini bağışladığına dair imzayı attı.Semiramis, önce kalbini bağışlamıştı. Sonra baktı ki herkes kalbini bağışlıyor, o da tuttu, Göz Bankası'nın verdiği baloda, «Gözlerim de sizin olsun» dedi. Ve iki gün sonra Başkent'te gecelerini ve günlerini geçirdiği Büyük Ankara Oteli'nin 901 numaralı odasında, bu vaadini kağıda döktü. Göz Bankası'nın sekreteri ile bir hanım doktorun önünde, kendisine uzatılan senede anlı şanlı imzasını attı.

Bu seromoni yapılırken SES de oradaydı. Bu güzel insani olayı kameramızla tespit ediyorduk.

Semiramis Pekkan yatağa uzanmış yatıyordu. Ateşi vardı. Grip olmuştu. Önce ilgililer Semiramis'in öldükten sonra gözlerini vereceğine dair yazıyı minik bir deftere yazdılar. Sonra bunu, sinemada olduğu kadar sahnede de başarı sağlayan yıldıza uzattılar.

Ablası Ajda'nın mesleğini seçen Semiramis Pekkan, İstanbul'dan sonra sahneye çıktığı Ankara'da organlarını bir bir bağışlamaya başladı.Birden aklımıza geldi. Şimdi acaba sıra hangi organdaydı? Kendisine bunu sorduk.

Semiramis önce hafiften gülümsedi, sonra bastı kahkahayı: «Neyim varsa alsınlar» dedi. Vücudumun her organını ilme adadım. Ben öldükten sonra tepe tepe kullansınlar. Durdu, düşündü: «Yalnız...»

- «Evet yalnız?»

- «Her şeyimi veririm, ama burnumu asla!»

«Niye?» diye sormadık. Sebebini biliyorduk. Sizler de tahmin etmişsinizdir herhalde.

Semiramis Pekkan'ın burnu öyle bildiğiniz burunlardan değildir. Divan şairlerinin «Hokka gibi» dedikleri cinstendir. İhtiyar dünyamızın üzerinde bir eşi benzeri yoktur. Bu hale gelinceye kadar da Semiramis'e, ameliyat masasında hayli ter ve hayli para döktürmüştür.

Eee, şimdi elinizi vicanınıza koyup söyleyin, böyle bir burun verilir mi ellere?

Göz Bankası'nın ilgilileri ile birlikte Semiramis Pekkan'ı bu asil hareketinden dolayı tebrik edip, işlerinde başarılar diledikten sonra, Ankara büromuza doğru yola çıktık...

(Ses Dergisi - 8 Şubat 1969)