Serdar Gökhan, bu kez 'Kara Pençe' oldu

Yayın Tarihi : 17 Mart 2017
6592
Yeşilçam'a yeni bir tarihi kahraman geldi. Oğuz Özdeş'in çok satan kitabından filme aktarılan Kara Pençe'de başrolleri Serdar Gökhan ile Fatma Belgen oynuyor...

 

Cesaret ve kahramanlıklarıyla destanlaşan «Kara Pençe» rolündeki Serdar Gökhan, aşık olduğu İbolya'yı canlandıran Fatma Belgen ile...Kara Pençe, tıpkı Karaoğlan, Tarkan ve Malkoçoğlu gibi tarih sayfalarından kopup gelen, fakat gerçekten yaşamış bir kahramandır. O da diğerleri gibi beyazperdede, romanlardan kurtulup hayat buldu.

Yeni kahramanımız, 17. yüzyıl başlarında yaşamış olan çelik gibi sert, kurt gibi çevik, vatan uğrunda gayretli bir Türk kahramanı. O devrin iyileriyle birlikte, kötülere baş kaldırıyor: Kılıç kullanıyor, önüne ne gelirse devirip, geçiyor...

Yücel Uçanoğlu'nun yönettiği filmin başrolünü Serdar Gökhan oynuyor, İbolya rolünde ise Ses mecmuasının Türk sinemasına kazandırdığı genç yıldız; Fatma Belgen var. Diğer rollerde de şöhretlerden kurulu hayli kabarık bir liste bulunuyor... Süleyman Turan'dan, Gönül Hancı'ya, Gülistan Okan'dan, Sami Tunç'a, Yavuz Selekman'dan Reha Yurdakul'a kadar bütün ünlü yardımcı oyuncular «Kara Pençe» için seferber olmuş.

Gelin biz yönetmen Yücel Uçanoğlu'nu oyunculara uygulamaya çalıştığı mizansenleri ile baş başa bırakıp, Yeşilçam'ın isim yapmış genç aktörü Serdar Gökhan'ı dinleyelim:

- «Bundan Önce çevirdiğim tarihi filmlerde hayli başarılı olduğumu tahmin ediyorum. Şu anda çekimi yapılan «Kara Pençe» de bunlardan bir tanesi. Eseri yazan Oğuz Özdeş konuyu çok iyi Kara Pençe filminin üç başrol oyuncusu Serdar Gökhan, Fatma Belgen ve Süleyman Turan bir arada...işlemiş, böyle iyi bir konuya adapte olmak bana biraz zor geliyor ama, bütün gücümle filmin iyi olması için diğer arkadaşlarım gibi ben de gayret edeceğim.»

«Kara Pençe» romanının yazarı Oğuz Özdeş de filmle ilgili olarak şunları söylemektedir:

- «Kara Pençe'nin senaryosu uzun çalışmalar sonunda meydana geldi. Bu ünlü kahraman, sadece vatan uğruna kılıç sallayan, Tuna boylarında at koşturan, savaşlarda ön safhada çarpışan bir yiğit değil, aynı zamanda kişiliği olan bir insandır. Amerikan haydutlarını, sonra hırsızlarını ve İngiliz serüvencilerini ideal bir kahraman gibi sunan yabancı kitapların karşısında, bu eserimle milli gayretin en güzelini göstererek, okuyucularıma Türk tarihinde yaşamış olan kahramanların efsaneleşmiş hayatlarını dile getirmeye çalıştım.»

Fatma Belgen ve Gönül Hancı, filmde Kara pençe için mücadele eden iki kadını canlandırıyor.Aslında «Kara Pençe» beş ayrı kitap halinde yayımlanmış ve kısa zamanda tükenerek yeni baskıları yapılmış bir eserdir. Oğuz özdeş bu konuda da şöyle konuşmaktadır:

- «Kara Pençe» filmini, ileride Kara Pençe'nin Tuna boylarında geçen diğer maceraları takip edecektir. Böylece, seyirciler Kara Pençe'yi kah Kanije, kah Estergon kalesinin alınışında görecekler, bazen de 17. Yüzyıl'ın amansız voyvodolarına karşı mücadelesini beyazperdede izleyeceklerdir.»

Bizler filmin konusu hakkında bilgi edinirken, İbolya rolündeki Fatma Belgen pembe uzun tuvaletiyle içeriye girdi. Rejisör Yücel Uçanoğlu'nun motor işaretiyle kameranın üzerine önce Serdar Gökhan'ın sonra Fatma Belgen'in gölgeleri düştü. Filmle ilgili sahneler çekildikten sonra, Fatma Belgen'i set arasında yakalayarak bu konudaki düşüncelerini sorduk:

- «Çok zamandır bu tip filmlerde oynamak istiyordum. Yapılan bu teklif beni son derece sevindirdi. Ve hemen 'Evet' cevabını verdim. Başarılı olacağımı tahmin ediyorum.»

Kara Pençe filminde, Serdar Gökhan diğer tarihi filmlerde olduğu bol bol vuruyor, kırıyor.Fatma bu konuda belki daha başka şeyler de söyleyecekti, ama rejisörün sesi duyuldu:

- «Haydi Fatma iş başına!»

Filmin bu sahnesinde Gönül Hancı ile Fatma Belgen, Kara Pençe'yi seven iki Macar kızı rolünü canlandırıyorlardı. Kendisini haydutların elinden kurtardığı için yiğit Kara Pençe'ye önce minnet duygusu besleyen, daha sonra ona aşık olan İbolya rolündeki Fatma Belgen, Gönül Hancı'ya kılıç kullanmasını öğretirken, spotlar söndürülüp başka bir sahnenin çekimi için sete 10 dakika ara verildi.

Çalışmaya verilen bu 10 dakikadan istifade eden sanatçılar, bir araya gelerek bir de hatıra fotoğrafı çektirdi. Hepsinin yüzünde yorgun olmalarına rağmen mutluluk ifadesi vardı. Filmin iyi olması için kameramanından reji asistanına, artistinden figüranına kadar herkes canla başla çalışıyordu. Tekrar yeni sahnelerin çekimine başlanacağı sırada biz de kendilerinden müsaade isteyerek yanlarından ayrıldık.

(Not: Manşet fotoğrafında, filmin oyuncularından (soldan sağa) Yavuz Selekman, Gülistan Okan, Reha Yurdakul, Fatma belgen ve Serdar Gökhan bir arada...)

(Ses Dergisi - 4 Ağustos 1973)