Şevket Altuğ şömineciliği bıraktı, sahneye dönüş yaptı

Yayın Tarihi : 13 Mart 2017
10039
Tiyatrodan altı yıl kopan ve şömine imalatı ile dekorasyon işine başlayan Şevket Altuğ, Hababam Sınıfı müzikaliyle yeniden sahneye çıkmaya başladı.

 

Tiyatro, Şevket Altuğ'un yıllardır kalbinden bir türlü söküp atamadığı sevgilisidir... Bu günlerde televizyon reklamlarında Almanya'dan gelen bir gurbetçi olarak izlediğimiz sanatçı, aslında tam altı yıldır tiyatrodan uzaktı. Bu altı yıllık ayrılık sırasında sıkıntılı dönemler geçiren Şevket Altuğ, sonunda kürkçü dükkanına, eski mesleği tiyatroculuğa döndü.

Şevket Altuğ, eşi Jale, kızı Kezban ve oğlu Kerem ile...Şevket Altuğ, 1962 yılında Galatasaray Lisesi'nde öğrenciyken başlayan tiyatro yaşamını, 1977 yılında ekonomik nedenlerle noktalayarak, "şöminecilik" yapmaya başlamıştı. Şömine imalatı yaptığı dönemde zaman zaman televizyon reklamlarında görünüp, izleyicilerine kendini unutturmayan Şevket Altuğ, sanat dünyasından koptuğu dönemi anlatırken, "Tiyatrodan ayrılmak bana çok acı geldi" diyor ve devam ediyor: "Altı yıl dekorasyon malzemesi ve şömine imalatı üzerine çalıştım. Her sabah evden çıkarken ayaklarım geri geri gidiyordu. Ticaret hayatına ısınamadım. Neredeyse sağlığımdan oluyordum."

Şevket Altuğ bu sözlerden sonra yumuşuyor. Geçirdiği zor yılların, yüzüne yansıttığı çizgiler gevşiyor. "Yolun ucu görünmüyorsa, dönemece geldik demektir" felsefesiyle hareket ettiğini belirterek, "Bundan bir ay kadar önce Uluslararası Sanat Gösterileri A.Ş.'nin kadrosuna girdim" diyor; "Şu anda sahnelenmekte olan 'Hababam Sınıfı' müzikalinde Akil Hoca rolüyle tekrar tiyatroya döndüm. Altı yıllık hasret artık sona erdi. Gerçek yuvama kavuşmaktan çok mutluyum."

Eski bir tiyatro oyuncusu olan eşi Jale, ilkokul 4. sınıfta okuyan, 10 yaşındaki kızı Kezban ve 4 yaşındaki oğlu Kerem'le birlikte evinde, kendi el emeği olan şöminesinin başında yanan odunların çıkardığı çıtırtıyı dinlerken, kabına sığamıyor Şevket Altuğ... 

Tiyatronun yanında şömineciliği bir hobi olarak sürdürmeyi amaçladığını belirten Altuğ, aynı zamanda Galatasaray Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi. Fakat koyu bir
Trabzonspor taraftarı. Trabzonspor'u tutmasının nedenini açıklarken, "Galatasaray bugün gerçek Galatasaraylıların elinde değil. Sülaleden gelen Karadenizlilik var... Bu da beni bordomavili renklere itti" diyor.

(TV'de 7 Gün Dergisi - 19 Nisan 1982)