Şoför Nebahat ehliyetsiz yakalandı!

Yayın Tarihi : 24 Kasım 2016
4876
Sezer Sezin, "Şoför Nebahat Bizde Kabahat" filminin çekimi sırasında ehliyetsiz araba kullandığı için mahkemeye çıktı...

 

Pazar günü Dolmabahçe Stadı'nda, futbol meraklılarının heyecanla takip ettiği maçlar oynanırken, stadın önündeki yokuşta «Şoför Nebahat, Bizde Kabahat» filmi çekiliyordu.

Trafik Şubesi'nde «Şoför Nebahat» Sezer Sezin'in sözleri kağıtlara geçirildi, altına imzalar atıldı, evrak tamamlandı.Nebahat, her zamanki gibi Sezer Sezin'di. Mesleği de belli: Şoför... Bir şoför otomobilsiz görünür mü hiç beyazperdede?

Böyle bir şey olmayacağı için rejisör Süreyya Duru bir kiralık araba getirmiş, o noktadaki trafik polisinden izin alıp «Bu yol üzerinde 10 metre hareket edecek olan arabada Sezer Hanım oturacak, biz de filmini çekeceğiz. Araba sürmeyecek, sürer gibi yapacak» demişti. Trafik polisi «Peki» deyince işe başladılar.

Kamera münasip yere kondu. Sezer, kasketiyle, meşin ceketiyle direksiyon başına geçti. Sezer Sezin gaza basmış, yokuş aşağı yavaş yavaş inmeye başlamıştı. Aksi tesadüf, o sırada Trafik Müdürü Şükrü Balcı geçiyordu. Daha önce Tamer Yiğit'le, Turgut Ozatay'la «tanışmış» olan Trafik Müdürü, «Sinema artistlerinin çoğu ehliyetten önce araba alıyor, sonra da yola çıkıyor» demişti.

Film icabı otomobil kullanan, ancak ehliyeti olmayan Sezer Sezin, Trafik Müdürü Şükrü Balcı tarafından yakalandı, karakolda ifadesi alındı ve cürmü meşhut mahkemesine sevkedildi.Balcı, Sezer Sezin'i görünce «İşte, onlardan biri» diyerek arabasından indi ve Sezer'e ehliyetini sordurdu. Ehliyet yoktu. Sezer araba kullanıyordu, ama film icabı, "rol olsun" diye
kullanıyordu. Cürmü meşhut (suç üstü) yapılıp zabıt tutuldu. Ertesi sabah erkenden Beyoğlu Emniyet Amirliği'ne bütün ekip gitti. Oradan da tanzim olunan evrakla Trafik Şubesi'ne uğrayıp soluğu mahkemede aldılar.

Yargıca olay anlatıldı. Süreyya Duru, «Biz filmlerde konu icabı adam öldürürken defin ruhsatı, cenaze müsaadesi almıyoruz. Bir film için genel müsaade alınır ve film çekilir» dedi. Mahkeme şahitlerin dinlenmesi için başka güne bırakılırken Sezer Sezin, Arena Tiyatrosu sahibi Abdullah Ziya Kozanoğlu ile tiyatronun eski yöneticilerinden Üner İlsever arasındaki davanın şahitlerinden biri olarak, bu kez de ticaret mahkemesine koşuyordu.

(Ses Dergisi - 24 Nisan 1965)