Son günlerin aranılan jönü: Tugay Toksöz

Yayın Tarihi : 11 Kasım 2012
29710
1969 yılı Tugay Toksöz'e gerçekten çok uğurlu geldi. Bu yılı 20 filmle kapatacak olan Tugay Toksöz, ikinci jön olarak girdiği sinemada 4 yıllık bir mücadeleden sonra kendini kabul ettirmeyi basardı.


1965 yılında yapılan "SES Sinema Artisti Yarışması"nda kader, iki mahalle arkadaşını yanyana getirmişti. Birbirinden habersiz olarak aynı yarışmaya katılan Modalı bu iki gencin ikisi de ilk elemeyi atlattılar, ikisi de ikinci elemeyi kazanıp, finale kaldılar. Finalde Tunç Okan birinci oldu. Tugay Toksöz de ikinci...

Aradan iki yıl geçti. Tunç Okan sinemadaki en verimli çağında, ailevi nedenlerin ağır bastığı bir sürü sebebin meydana getirdiği zincirin etkisiyle sinemayı bırakıp İsveç'e gitti; Tugay Toksöz'ün adı da Yeşilçam'da "olacağı kadar olamayanların" meydana getirdiği kabarık listenin başına yerleşti.

Bir, iki yıl daha geçti, geldik 1969'a.. Hayret, Tugay Toksöz gerçekten büyük bir ilerleme kaydetmiş, adını, aranan yıldızlar seviyesine çıkarmayı başarmıştı. Filmleri her yerde büyük iş yapıyor, adresine gelen mektupların sayısı her gün biraz daha kabarıyordu. Alçak gönüllü hali, kim olursa olsun herkese değer verişi, kısa sürede onu Yeşilçam'ın en popüler kişilerinden biri haline getirmişti. 4 yıl önce adını afişlerin alt sıralarına yazdırmakta bile güçlük çeken Tugay Toksöz'ün adını artık bilmeyen yoktu...

«Dişi Eşkıya» filmi için Antalya'ya gitmeden bir gün önce Tugay Toksöz'le konuştuk. Tugay'ın sinema serüvenini bilmeyenler için hayli enteresandır.
SES'in yarışmasında kazanınca, Arzu Film tutmuş, yarışmaya katılan diğer 10 şirketle anlaşıp Tugay'ı kendine bağlamış. Böylece Tugay, Arzu Film'in 2000 lira maaşlı aktörü olmuş (Bu usül sinemada sık sık denenir. Mesela bir zamanlar Öztürk Serengil ve Efgan Efekan da Kemal Film'ln maaşlı aktörüydüler.)

Tugay Toksöz bu film şirketinde 1965 yılında çevrilen "Senede Bir Gün" adlı filmde oynayarak sinemaya başlamış, 1966 yılında «Denizciler Geliyor»da oynadıktan sonra, şirketten ayrılmış. Böylece sinema hayatının ikinci dönemi başlamış.

Bugüne kadar (30'u başrol olmak üzere) 44 filmde rol alan Tugay Toksöz'ün en büyük ideali «iyi oyuncu» olmak, kendini «iyi oyuncu" olarak kabul ettirmek.
- «Sinemada rahmetli Turan Seyfioğlu, Ekrem Bora ve Fikret Hakan gibi olmak isterim" diyor. Peşinden de hemen, «Fikret ağabeyle, Ekrem ağabeyin bana büyük yardımları olmuştur» diye ilave ediyor.
Tugay, bu yılın Anadolu'da film çevirme rekortmeni. Halen Antalya'da, İstanbul dışındaki yedinci filmini çeviren Tugay'ın şansı, 1969 yılında birdenbire açıldı. Bu satırların yazıldığı anda 17'nci filmini tamamlamakta olan genç aktörümüzün, Nisan ayına kadar 6 filmlik anlaşması var. Oynadığı filimlerin çoğunun büyük iş yapması, Tugay'ın bu derece aranılışının başlıca sebebi. Yalnız bu arada aklımıza bir şey geldi. Acaba bir yıl içinde bu kadar çok filim yapması, onun için zararlı olmayacak mıydı?

Sorduk. Hiç düşünmeden şu cevabı verdi:

- «Zannetmiyorum. Senaryoya bakıyorum, her filmime kendimden bir şeyler katmaya gayret ediyorum.»

1969'daki mukavelelerini 15.000 liradan yapan Tugay Toksöz, 1970 fiyatını 25.000 lira olarak tesbit etmiş. Kanlıca'da ve Moda'da iki kat, Suadiye'de bir arsa alan Tugay'ın, otomobili yok. Bunun sebebini soranlara, «Biraz sinirliyim. Bu yüzden otomobil almıyorum» diye cevap veriyor.

(1 Kasım 1969)