Sovyet sinemacılar Faruk Peker'i seçti

Yayın Tarihi : 27 Mart 2017
8119
Ferhat ile Şirin filminin başrolü için bir Türk oyuncu arayan Ruslar, daha önce Kükreyen Aslan'da oynayan Faruk Peker'i çok beğendi.

 

21 yaşında bir gençten söz etmek istiyoruz... Esmer, uzun boylu ve yakışıklı mı yakışıklı. Çalışma alanları mankenlik, foto modellik ve televizyon reklamları. Bir çoğunuzun görüntüsünden anımsadığı bu delikanlının adı: Faruk Peker.

Eski başbakanlardan Recep Peker'in torunu olan Faruk Peker'in bu yılın başlarında oynamış olduğu bir de filmi var. Yılmaz Duru'nun yönetip başrolünü oynadığı «Kükreyen Aslan»da o da rol almış. Bizim de asıl yazmak istediğimiz,  işte bu filmle bağantılı bir haber.

Faruk Peker 'Ferhat ile Şirin' filmiyle uluslararası bir ün kazanma şansı yakaladı.Bildiğiniz gibi Sovyetler Birliği'nde yapılacak olan «Ferhat ile Şirin» filmine uzun bir süreden beri bir Türk erkek oyuncu aranıyordu. Hatta zaman zaman Sovyet filmcileri İstanbul'a gelip, araştırma yaptı. Ancak bugüne dek hiçbirinden sonuç alınamanıştı. Taa ki, Faruk Peker'in oynadığı «Kükreyen Asan» geçtiğimiz haftalarda Sovyetler Birliği'ne gidene kadar.

Bu filmi izleyen Sovyet sinemacılar, «İşte aradığımız Türk» diyerek hemen harekete geçti. Faruk Peker'in gerek fiziğini, gerek yeteneğini o denli beğendiler ki, ön anlaşma, hiç zaman kaybedilmeden hemen yapılıverdi.

Tek filmle şansı açılan Faruk Peker'i uluslararası bir üne kavuşturma fırsatı yaratan «Ferhat ile Şirin»in çekiminin tarihi henüz tam olarak bilinmiyor, yıl sonlarına doğru «Motor» denmesi bekleniyor.

Bu arada bir de kız oyuncu sorunu var. Ferhat bulunmuştu ama acaba "Şirin" kim olacaktı? Bu rol için önce Itır Esen üzerinde duruldu, sonradan vazgeçildi. Son aday ise ünlü  mankenlerimizden Nedret Kızılçalı...

(Ses Dergisi - 15 Ekim 1977)

+++++ Faruk Peker, 1978'de Ejder İbrahimof'un yönettiği Türk-Sovyet ortak yapımı olan "Ferhat ile Şirin - Bir Aşk masalı" filminde Ferhat'ı oynadı. Şirin rolünde ise Alla Sigalova vardı. Filmin yıldızı Banu rolündeki Türkan Şoray'dı.