Şükran Ay şöhret için 10 yıl bekledi

Yayın Tarihi : 25 Şubat 2016
7337
Kahverengi Gözlerin plağı 130 bin adet satan Şükran Ay, bugünkü şöhretine ulaşmak için ölüm-kalım savaşı yaptığını söylüyor.

 

Geçenlerde Mardin'den Diyarbakır'a otomobille geliyorduk. Şoför pikaba bir plak koymuştu: «Kahverengi Gözlerin...» Bir plak daha koydu: «Burası Agora Meyhanesi...» 

Bir ara dayanamadık. «Neden hep Şükran Ay, anlaşılan başka plağınız yok» dedik. Şoförümüz babacan bir adamdı. Güldü... «Var, daha başka plaklarım da var» dedi, «Ama hepsi Şükran Ay'ın. Bizim buralarda hep Şükran Ay'ın plakları çalınır...»

Sesinin güzelliği 8-9 yaşlarında keşfedilen Şükran Ay, ilk müzik derslerini Emin Ongan'dan almış.Evvelki gün Şükran Ay'ın Fındıkzade'de Ziya Gökalp Sokağı'ndaki evine röportaj yapmaya gittiğimiz zaman hemen aklıma yukarda anlattığımız olay geldi. Tekrar ettik. Birden yüzü pembe pembe oldu. «Beni sevenler de, sevmeyenler de sağolsunlar» dedi ve ekledi:

- «İnanın bütün gücümü hayranlarımdan alırım ben... 15 yıldan beri mikrofonların karşısındayım. Bu 15 yılın 10 yılı kahırla, mihnetle geçti. Bugünkü şöhretimi elde etmek için tam 10 yıl ölüm kalım savaşı yaptım. Bir sanatçının şöhrete ulaşması kolay değil. 100 lira yevmiye ile aylarca turnelerde dolaştığım çok olmuştur. Ama hep sabrettim, bugünleri bekledim. Zaman zaman gücüm kırılıyor, moralim bozuluyor, 'Lanet olsun şarkıcılığa. Dayanamayacağım artık' diyordum. Sonra içimden bir ses, 'Dayan Şükran, dayan. Az kaldı. Şöhret ve servet seni bekliyor' diye bağırıyordu. Ben sabırla bekledim, bugünleri de gördük ya... Binlerce defa şükürler olsun Tanrıma...»

Yanımıza Şükran Ay'ın eşi Turan Turanlı geldi. Turan Turanlı da eşi kadar şöhretli bir sanatkar. Bilhassa Anadolu'nun yakından tanıdığı bir sihirbaz.

Şükran Ay, Üsküdar Musiki Cemiyeti'nden yetişmiş. Zaten kendisi de doğma büyüme Üsküdarlı. 1936 yılında Karacaahmet civarında cumbalı bir evde doğmuş, iki çocuğu var. Biri koleje giden 14 yaşındaki Savaş, diğeri de gene başka bir koleje giden 12 yaşındaki
Esin. 

Şükran Ay, ünlü bir sihirbaz olan eşi Turan Turanlı ile...Şükran Ay ilk müzik derslerini değerli bestekar Emin Ongan'dan almış. Sesinin güzelliği, çekiciliği daha 8-9 yaşında küçücük bir kızken belliymiş, ama kader işte... Şans, Şükran Ay'a ancak yıllar sonra gülmüş. O da zorla. Şükran Ay'ın gücüyle, kuvvetiyle, sanatıyla... Yaptığı plaklar 100 binin üzerinde satmaya başlayınca Edirne'den Kars'a kadar her yerde Şükran Ay ismi duyulmaya başlamış. 

«Kahverengi Gözlerin» plağı 130 bin satmış. Bu yüzden ona bir «Altın Plak» vermişler. 5 yıl önce kirada oturan tatlı sesli sanatçının şu anda iki katı (dairesi), otomobili, parası, şöhreti ve hepsinden önemlisi kolay kolay unutulmayacak bir tevazuu var.

Şükran Ay, Türk sineması için «mutedil» konuşmayı tercih ediyor... «Türk sinemasının bugünkü durumu için belki 'iyi' denemez, ama filmcilerin de birçok imkansızlık içinde çırpındıklarını biliyoruz. Fakat her şeye rağmen eldeki imkanlarla daha iyi filmler yapılabilir sanıyorum» demekle yetiniyor.

- «Peki günün birinde sinema artisti olmanız istense, kabul eder misiniz?» diye soruyoruz. Bu soruya da «Bilmem. Ama herhalde uzun uzun düşünür kararımı ondan sonra veririm» diyor.

Şükran Ay'ın evinden ayrılırken, «Yakında Ege bölgesine konserler vermeye gidiyorum» diyordu, «Sizi İzmir'e, Manisa'ya veya Aydın'a beklerim.»

(Ses Dergisi - 3 Mayıs 1969)