Suna Pekuysal emekliliğe hazırlanıyor

Yayın Tarihi : 25 Şubat 2016
8826
Şehir Tiyatrosu'nda tam 34 yıl geçiren ve emekli olmak için dilekçesini veren Suna Pekuysal, sanat yaşamını artık sahne şovlarıyla sürdürecek.

 

Çalışan her insanın başlıca amaçlarından biri de emekli olmaktır. Kafasıyla, bileğiyle emek verdiği işinden emekli olmak ve yılların yorgunluğunu sakin bir yaşam sürdürerek çıkarmak! Ancak birçok kişi için de emeklilik, sadece bir köşede yorgunluk çıkarmak değildir. Emekli olduğu halde üretkenliğini sürdürmek, böylelikle de yaşamdan kopmamak düşüncesini uygulayan insanlar az mıdır? İşte eğlence dünyamızda bu düşüncede olan bir sanatçı var: Suna Pekuysal... 

Suna Pekuysal uzun yıllarını verdiği tiyatrodan ayrılacak ancak sanattan kopmayacak.Tam 34 yıl emek verdiği Şehir Tiyatroları'ndan artık emekliye ayrılıyor. Bunun için dilekçesini verdi ve şimdi gerekli işlemlerin tamamlanmasını bekliyor. Ancak Suna Pekuysal emekli olduktan sonra hiç de köşesine çekilmek düşüncesinde değil... Önümüzdeki günlerde Ali ve Ayşegül Atik'le birlikte İzmir Fuarı'nda sahneye çıkacak olan "Suna Abla" sanat yaşamını emekli olduktan sonra da sürdürmeye son derece kararlı.

"Sanatta emeklilik olmaz" diyen Suna Pekuysal, düşüncelerini şöyle dile getiriyor:

- "Tam 34 yıl oldu tiyatroya başlayalı. Matinesiyle suaresiyle, turnesiyle geçen koskoca 34 yıl.. Söylerken dile kolay geliyor, ama tiyatro sanatçılığının güçlüklerini bilenler için çok uzun bir zaman bu. Neyse artık bütün bunlar geçmişe karışıyor. Çünkü emekli olma zamanı geldi. önceleri 'Sahneden ayrılırsam ne yaparım?' diye düşünüyordum. Çünkü sahne yaşamı benim özel yaşamım olmuştu adeta. Sahneden ayrılırsam bunca yıldır bana yorgunluğumu unutturan alkışlardan uzak kalacağımdan korkuyordum. Fakat emekli olduktan sonra sanat yaşamımı gerek konuk sanatçı olarak, gerek gazinolarda şov yaparak sürdürebileceğimi düşününce emeklilik beni korkutmadı. Bu yüzden Şehir Tiyatroları'ndan ayrılmam sanat yaşamımın son bulması anlamına gelmiyor. Daha önümde canlandıracağım çok rol, güldüreceğim çok insan var."

Evet Suna Pekuysal'ın sahneden, alkışlardan kopabileceğini düşünmek zaten olası değil. Çünkü sahneye çıkış tarihi bile onun tiyatroyla ne kadar özdeşleştiğini gösteriyor: 15 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları'nın çocuk
bölümünde sahneye çıkmış Suna Pekuysal. Üç yıl çocuk bölümünde çalıştıktan sonra da, dram bölümüne geçerek sürdürmüş yaşamını..

Suna Pekuysal, 15 yaşında başladığı tiyatroda 34 yıl geçirdi. Yukarıdaki fotoğraf Pekuysal'ın gençlik yıllarından...Tiyatrodan ayrılmakla sanat yaşamı belki bitmiyor.. Ama Suna Pekuysal'ın Şehir Tiyatroları'ndan ayrılacağını
söylerken sesinin titrediği de gözden açmıyor. Elbette kolay olmasa gerek bir sanatçının 34 yıl emek verdiği bir çatıdan ayrılması! Ancak bugüne kadar karşılaştığı her güçlüğe göğüs germesini bilen sanatçı bu burukluğunu yenmek için de şu günlerde yoğunlaşan fuar hazırlıklarından medet umuyor. Çalışmalardan fırsat buldukça da kendini denize atıyor. Başından ayrılmayıp kendisini soru yağmuruna tutan hayranları ile söyleşiyor, denize giren çocuklara "Sakın çok açılmayın" diye uyarılarda bulunuyor.

Şimdi yeni bir dönem başlıyor Suna Pekuysal için. Yıllarca tüm güçlüklerine göğüs gererek emek verdiği tiyatro faslı artık bitiyor ve gazino başlıyor. Bu hem de daha az yorucu, daha çok doyurucu bir uğraş. Artık bir ayda aldığı emeğinin bedelini bir gecede alabilecek sanatçı.. Üstelik tiyatroda saatlerce süren oyuna karşılık gazinoda birkaç parodi sunarak!

Yeni uğraşında başarılar Suna Abla...

(Yazı: Ferruh Yazıcı - TV'de 7 Gün dergisi - 17 Ağustos 1981)