Suriye için atılan bomba, İzzet Günay'ın evini vurdu

Yayın Tarihi : 22 Ekim 2013
28790
İki kat üstlerinde bulunan Suriye Konsolosluğu'na atilan bir tahrip kalıbı, İzzet Günay'ın evine düşünce korkunç bir patlama oldu... Günay ailesi şans eseri, ölümden kurtuldu.


İzzet Günay emniyet mensuplarının sorusuna yanıt olarak, «Hiçbir düşmanım yok» diyordu. İzzet Günay, oğlu Ömer'in odasında bombanın verdiği hasarı inceliyor...

Ünlü oyuncunun küçük oğlu Ömer'in odasının ortasında 10-15 santimetre derinliğinde bir çukur, kırık camlar, sandalye, paramparça pantolonlar, duvarda, dolaplarda ve tavanda delikler vardı. 

Bu olanlar yolunu şaşırıp da İzzet Günay'ın evine düşen bir tahrip kalıbının yüzündendi. Günaylar ölümün eşiğinden dönmüşlerdi.

İzzet Günay olayı anlatırken hayli heyecanlıydı: 

- «Pazar gecesi saat 10.30 sularındaydı, eşim İpek ve ben salonda oturuyorduk. Odaların birinden önce kırılan bir cam sesi duyuldu. Birden yerimizden fırladık... Gürültü oğlum Ömer’in odasından gelmişti. Arkasından da korkunç bir patlama oldu. İçeri girdiğimizde şaşırıp kalmıştık. Her taraf dağılmış, odadaki eşyalar parçalanmıştı... Ömer'i aradık, fakat odada yoktu. Dışarı çıkıp baktığımızda banyoda dişlerini fırçalıyordu. İşte, o an biraz rahatladık. Cam sesini duyduğumuzda odaya biraz daha önce girmiş olsaydık, İpek ve ben ölebilirdik. Ömer'in odada olmayışı da tamamen bir tesadüfe bağlı... Alman bir aile misafir olarak üç çocuğuyla bizde kalıyorlardı. Ömer'i de alıp gezmeye gitmişlerdi, fakat eve geç geldiler. Eğer, vaktinde gelmiş olsaydılar. Ömer yatıyor olacak ve korkunç bir felaketle karşılaşacaktık» 

Oğlu Ömer ile birlikte saldırının şokunu yaşayan İzzet Günay, olayı ucuz atlattıklarını söylüyordu.Emniyet mensupları, bombanın sanatçının evinin iki kat üzerinde yer alan Suriye Konsolosluğu'nu hedef aldığını, yanlışlıkla İzzet Günay'ın evine düştüğünü düşünüyor...

(Not: Manşet fotoğrafında, İzzet Günay, oğlu Ömer'in odasının penceresindeki kırılan camları gösteriyor.)

(Ses Dergisi - 7 Ağustos 1976)