Tamer Yiğit'ten 'dindar gençlik'e uzanan öykü

Yayın Tarihi : 29 Mart 2012
94484
Tamer Yiğit'in kayınpederi Murat Bayrak, 11 yıl boyunca ünlü aktörü öldürmeye, korkutmaya, yıldırmaya çalıştı. Dindar gençlik yetiştirme konusundaki ilk sözleri de o söyledi.

 

Tarih: 17 temmuz 1975 Perşembe... Saat 17.00... Tamer Yiğit ve film ekibi, Kadir Film adına çekilen «Vur Tatlım» filminin Halkalı'daki setinden dönüyor...

Tamer Yiğit arabasındaki kurşun izlerini gösteriyor.Tamer Yiğit, Murat marka arabasıyla, beraberindeki filmin yönetmeni, kamera asistanı ve oyuncu Aynur Akarsu ile birlikte toprak bir yolda ilerlemekte. Ardından da film ekibini taşıyan ve Uğur Film şirketine ait olan bir minibüs geliyor. Bir müddet gittikten sonra büyük bir arazinin dar toprak yolunda durmak zorunda kalırlar. 34 LZ 383 plaka nolu sarı renkte bir Murat marka otomobil patika yolun ağzını kapamıştır.

Bir süre geçiş izni için klakson çalar Tamer Yiğit... İşte bu anda da taşlı sopalı bir saldırıya uğrar. Arabanın içinden çıkan dört kişi ünlü aktör ile diğer üç kişinin bulunduğu otomobili adeta taş yağmuruna tutar. Tamer Yiğit küçük yolda manevra yaparak kaçmak ister. Ama başaramaz... Ve olanca süratle yoldan çıkarak yeşilliklere dalar... Yol bozuk ve arazi engebelidir. Tam bu sırada dört kişi silahlarını çekmiş ve kaçmakta olan arabanın ardından ateş etmeye başlamıştır.

Cumhuriyet gazetesinin, Tamer Yiğit'in uğradığı saldırıyla ilgili 24 Temmuz 1975 tarihli kupürü...Kurşunlar yanlarından vızıltılar halinde geçip gider. Bu sırada iki kurşun sağ ön kapıyı sıyırır. Bir süre oldukları yerden sanatçıya ateş açan dört adam bu kez arabalarına atladıkları gibi kovalamaya başlar. Ya minibüs... Silah seslerini duyan ve olayı gören teknik ekip ile set işçileri, bir tepenin ardına sığınarak ellerinden bir şey gelememenin telaşı içinde olayı seyre koyulur.

Tamer Yiğit ve arkadaşları önde, tabancalı dört adamın bulunduğu Murat marka araba da arkada, korkunç takip başlar. Bu kovalamaca sürüp giderken bu kez sanatçının karşısına yeni bir araba daha çıkar.

Tamer Yiğit, olaydan sonra Bakırköy Savcılığı'na dilekçe vererek suç duyurusunda bulundu.34 SY 713 nolu Renault marka otomobilde 3 kişi vardır. Onlar da silahlı ve onlar da olayın içinde üç adam. Bu arada minibüs arkadan gelmeye başlar, ağır, ağır... Ortada dört araba ve birbirini kovalayan silahlı kişiler. Yarım saate yakın bir kovalamacadan sonra Tamer Yiğit henüz ziftlenmekte olan bir yola girer. Son süratle o yoldan ilerlerken arkasındaki arabayla arasını açar. Ve bir süre sonra da izini kaybettirir...

**********

Tamer Yiğit (Özyeğitoğlu), Ses Dergisi'nin Sinema Artisti Yarışması'nın ilk erkek birincisidir. 1962 yılında bu yarışmayı kazanan ünlü aktör, oynadığı çok sayıda filmle Yeşilçam'ın unutulmazları arasına çoktan girdi.

Ancak Tamer Yiğit'in başrolünde oynadığı en önemli film aslında bir Yeşilçam yapımı değil, hiçbir zaman beyazperdeye yansımayan, bizzat kendi hayatından gerçek bir kesitti.

Tamer Yiğit'in kayınpederi Murat Bayrak aleyhine açtığı davayla ilgili 22 Ocak 1982 tarihli Milliyet gazetesi kupürü...Her şey 1973'te başladı. O yıl Tamer Yiğit kendisine sinema dünyası dışından bir eş seçti. Dönemin ünlü işadamı, aynı zamanda tartışmalı bir siyasetçi de olan Murat Bayrak'ın kızı Rukiye Bayrak'la evlendi.

MHP kökenli olmasına rağmen o dönem Adalet Partisi Çanakkale Milletvekili olan Murat Bayrak, kendisinden izin alınmadan yapılan bu evliliğe şiddetle karşı çıktı. Hem de ne şiddetle!

Sancak Tül'ün sahibi olan Murat Bayrak, tam 11 yıl boyunca damadıyla tam anlamıyla savaştı. Adamları defalarca kez Tamer Yiğit'e saldırdı, üzerine kurşun yağdırdı. Üç torunu dünyaya gelmesine rağmen bu mücadelesi bitmedi.

Tamer Yiğit, dönemin liderleri olan Alpaslan Türkeş, Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel ile bizzat görüşerek yardım istedi. Ama üçünden de yardım görmedi.

12 Eylül 1980'in öncesinde MHP Genel Kurulu'nda bulunan Murat Bayrak, askeri darbe sonrasında Almanya'ya kaçtı. Yıllar içinde Tamer Yiğit'e olan kini söndü. Eşi ve çocukları, sonraları Murat Bayrak ile görüşmeye başlasa da, ünlü aktör kayınpederiyle bir araya gelmedi.

**************

Murat Bayrak, 12 Eylül 1980 öncesinin en tartışmalı isimlerinden biriydi. Yugoslavya göçmeni olan Bayrak'ın sahibi olduğu Sancak Tül'ün Ayvalık'taki tatil köyünde komando yetiştirdiği iddia edilmişti. Bayrak bu iddiaları redderek "Orada fakir ve milliyetçi gençler tatil yapıyor" demişti.

Murat Bayrak'ın, 'Kara Ses' olarak bilinen Cemalettin Kaplan'a Almanya'da oturma izni aldığına dair gazete kupürü...Almanya'ya kaçması sonrasında, Bayrak'ın dinci yönü daha ön plana çıktı. "Kara Ses" olarak adlandırılan Adana'nın eski müftüsü Cemalettin Kaplan'a büyük destek verdi. Bu kişinin Almanya'da oturma izni almasını sağladı.

Fehmi Koru, 1987 yılında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinden alındığında, "Almanya'da yükselen 'kara ses' Cemalettin Kaplan değil, Murat Bayrak'tır. Cemalettin Kaplan tamamen Murat Bayrak'ın direktifleri doğrultusunda hareket ediyor. Araştırmamda bunu saptamış olmam patronumun hoşuna gitmemiş olabilir" demişti.

Murat Bayrak, 1987 yılında, eski Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil'i Bonn'daki evinde ağırladığı dönemde Uğur Dündar'la yaptığı röportajda özetle şunları söylemişti:

"Dindar bir gençlik yetiştirmek istiyoruz. Gerekirse bunlara silahlı eğitim de yaptırılmalı. Bir kenarda bulundurulmalı. Türk ordusunun ıslahı şarttır. Atatürk reformlarına baştan sona karşıyım"

**********

Gerçek adı Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit; Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucu üyelerinden biri...Kaderin cilvesine bakın ki, "dindar gençlik yetiştirme" heveslisi bir kayınpederle yıllar yılı mücadele eden Tamer Yiğit - gerçek adıyla Tamer Özyeğitoğlu - yıllar sonra, kendisine "dindar gençlik yetiştirme"yi hedef edinen Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucu üyelerinden birisi olacaktı.

Tamer Yiğit bu olayı Haber7'den Nursel Tozkoparan'a şöyle anlatıyor:

"Tayyip Bey, Refah Partisi'nin İstanbul İl başkanı olduğu bir dönemde beni bir iftara  davet etti. Sayın Necmettin Erbakan'ın, Hasan Mezarcı'nın olduğu bir davetti. Erbakan'ın eşi Nermin Hanım benim sınıf arkadaşımdı. Aynı ticaret lisesinde okuduk. Bizim mahallenin kızıydı, iyi tanırdım. Tayyip Bey kürsüye çıkınca beni de takdim etti. Bir alkış koptu. Tabii sanatçıyız, benim de hoşuma gitti. O günden sonra zaman zaman görüştük. Adalet ve Kalkınma Partisi'ni kurma döneminde beni de çağırdı. Hatta Afyon'da parti kuruluşundaki toplantılara katıldım. Dönüşte benimle ilgili patırtılar koptu. 'Belediyeden şöyle aldı, böyle aldı' diye dedikodular çıktı. Sonra porno lafları falan iyice canım sıkıldı. Tayyip Bey'e 'Ben size zarar vereceğim herhalde' deyip, izin istedim. 'Deli misin otur oturduğun yerde' dedi. Sonra baktım kurucular kurulunda adım var, çalışmaya devam ettim. Ondan sonra da teşkilat gezileri başladı"

(Not: Manşet fotoğrafında, Tamer Yiğit ile eşi Rukiye Özyeğitoğlu, 1975'teki saldırıdan sonra olayı kaygılı bakışlarla anlatırken görülüyor...)

(Derleme: Turknostalji.com)