Tarık Akan, Halit Akçatepe'nin kızlarına aşık!

Yayın Tarihi : 01 Nisan 2017
23793
Çocukları çok seven Tarık Akan, birçok filmde birlikte oynadığı ve gerçek hayatta da canciğer arkadaşı olan Halit Akçatepe'nin küçük kızları Itır ile Ebru'yu görmeden yapamıyor.

 

Halit Akçatepe'nin sevimli kızları Itır ile Ebru, Tarık Akan evlerine gelince, tepesinden inmiyor.Tarık Akan'a sorarsanız insanlara hep şüpheci gözle baktığını söyler. Küçük hesapların peşinde koşan bir sürü insanın dünyası dar geldiği zaman kendini çocukların yanına atarmış...

- «Bir bakıma ben çocukluk ve çocuk konusunda şanssız sayılırım. Niye mi? Ailenin en küçüğü benim de ondan. Gençlik dönemine girdiğim zaman ağabeyimle hemen aramıza bir mesafe girdi. Ablam deseniz evlendi ve İstanbul'dan ayrıldı. Çocukları var ama bizim yeğenleri sevmek için Isparta'ya kadar gitmek lazım. Ben kelimeleri güzel kullanamam. Bu yüzden düşündüklerimi açık seçik anlatamıyorum. Ama meseleyi üç kelimeyle özetlersek, çocukları çok seviyorum. Ama sokak ortasında durup çocuk sevmek de olmuyor...»

Bize sorarsanız Tarık Akan çocuk meselesini biraz büyütüyordu. Niye mi? Niye olacak, bildiğimiz kadarıyla zaten o iki çocuğa pek fena tutkundur. Filmlerindeki yapışık kardeşi Halit Akçatepe'nin iki kızı, Itır ve Ebru'ya...

"Yapışık kardeş" sözü bilmem size garip geldi mi? Ama gerçekten öyle. Arkadaşlıkları «Beyoğlu Güzeli» filminde başlamış. Halit Akçatepe'nin deyimine göre saniyenin 10'da birinde görünüp kaybolduğu «Beyoğlu Güzeli»ni «Sev Kardeşim» izlemiş, «Üç Sevgili», «Feryat», «Tatlı Dillim» derken bir de bakmışlar ayrılmaz birer dost olmuşlar.

Tarık Akan «Boyumuz müsait değildi ama yine de iyi arkadaş olduk!» diyordu gülerek. «Canım Kardeşim»de gerçekten iki kardeş gibi olmuşlar.

Tarık Akan; Halit Akçatepe'nin kızları Itır ve Ebru ile ilk kez, onların da rol aldıkları «Tatlı Dillim» filminde tanışmış. Tanışmış ve kendi deyimine göre bu iki harika çocuktan bir daha ayrılamamış.

Halit Akçatepe ve Tarık Akan'ın en büyük keyfi, Itır ve Ebru ile oynamak.- «Ne bileyim ben, tiryakilik gibi bir şey. Zaten çocuk severim, bunların da lokumdan pek farkı yok. Onların yanındayken değmeyin keyfime. İki günde bir Halit'lere damlıyordum. Geçenlerde Ebru'yu hırpalayarak sevmişim, bugünlerde aramız biraz açık. Gönlünü almak için ne yapmam lazım, orasını pek bilemiyorum.»

Halit Akçatepe gülerek Tarık'a takılıyor:

- «Yahu sen nasıl genç kızların sevgilisisin anlamıyorum. Ebru 8 yaşında dünya güzeli bir kız. İnsan çiçekle gelir, hatırını sorar, falan filan. Bunları sana ben mi öğreteceğim?»

Itır ile Ebru, Tarık ağabeylerinin kendilerine karşı büyük sevgisini bilmelerine rağmen asla şımarmıyor ve kedi gibi dizinin dibinden ayrılmıyor.

(Ses dergisi - 17 Kasım 1973)