Tekin Siper sahnede öldü, seyirciler rol zannetti

Yayın Tarihi : 25 Mart 2017
15357
TV'deki Olacak O Kadar programının sevilen oyuncularından Tekin Siper, tiyatro sahnesinde kalp krizi geçirdi ve 1.800 seyirci önünde yaşama veda etti.

 

Tekin Siper, özellikle televizyondaki "Olacak O Kadar" programıyla tanıdığımız bir oyuncuydu. Ancak Siper'in sanat kariyeri elbette sadece bu güldürü programıyla sınırlı değildi. O 35 yılını sahnelere vermiş bir tiyatro emekçisiydi.

Tekin Siper, Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu'ndan bir grup oyuncu arkadaşıyla...Siper, aynı zamanda Zeki Alpan'ın yıllarca asistanlığını yaparak, Yeşilçam'da da uzun süre ter dökmüştü. 1966'da "Vatan Kurtaran Aslan" ve 1994'te "İz" filmlerinde oynamıştı.

1941'de Kocaeli'nin Darıca ilçesinde doğan Siper, Azrail'e yıllarını verdiği tiyatro sahnesinde yakalandı.

25 Mart 2001'de Dolmabahçe'deki Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu'nda oynanan "Sefiller" saat 21:00'de sahnelenmeye başlamıştı. Henüz 5. dakikada Tekin Siper fenalaşarak yere düştü.

Seyirciler bunu oyunun bir parçası zannetti. Levent Kırca ve diğer oyuncuların koşuşturmasıyla acı gerçek ortaya çıktı. Usta oyuncu kalp krizi geçiriyordu. Bin 800 seyirci, bu usta oyuncunun rol icabı değil, gerçek ölümüne tanıklık ediyordu.

Daha önce iki kez kalp krizi, bir kez mide kanaması geçiren Tekin Siper, üçüncü kalp krizinde eceli atlatamamıştı. Tiyatrodaki arkadaşları 60 yaşındaki sanatçının oyun öncesinde çok iyi göründüğünü belirtip, neşeli ve mutlu olduğunu söylüyordu. 

Bu olay üzerine Levent Kırca sahneye çıkarak, "Oyuncumuz Tekin Siper vefat etti. Herkes yarın paralarını gişeden alabilir" diyerek oyunu sonlandırdı. Kırca bu konuyla ilgili olarak, "İkinci perde Tekin’in rolü olmasaydı perdeyi kapatmazdık, oyuna devam ederdik. O da öyle isterdi" şeklinde konuştu.

Yaşama en çok sevdiği yer olan tiyatro sahnesinde veda eden Tekin Siper'den geriye, milyonlarca insanın yüzünde bıraktığı tebessümler kaldı.

(Derleme: Turknostalji.com)