Tülay German'ın bütün hayatı caz!

Yayın Tarihi : 13 Nisan 2014
15938
Caz üstadı Ella Fitzgerald'ın hayranı olan Tülay German'ın en büyük hayali, ileride bir kulüp açıp, caz müziği ile uğraşan müzisyenlerin refah içinde yaşamalarını sağlamak.


Başı önünde bir an düşünen uzun boylu, siyah saçlı genç kız neşe dolu bakışlarını üzerime çevirerek, "Bütün imkanlar elimde olunca mı?" diye sordu. Sonra gözleri boşluktaki bir noktaya takıldı. Dalgın dalgın sözlerine şöyle devam etti:

- "İçinde on binlerce, yüz binlerce dinleyici olan çok büyük, kocaman bir konser salonu getirin gözlerinizin önüne. Bunların her biri Altın Sahili'ndeki, New Orleans'taki zenciler kadar müziğe aşık, caza hayran olsunlar. O kocaman, koskocaman salonda yalnız orkestranın bulunduğu yer birdenbire aydınlatılsın. Bu binlerin, on binlerin karşısında Paul Desmond, Barney Bigard, Ray Brown, Ella Fitzgerald dörtlüsü yer alsın" diyerek sözünü tamamladı. 

Ama, genç caz şarkıcımız sorumuzu tam olarak cevaplandırmamıştı. Tülay German'a sorduğumuz soru şöyleydi: "Bütün imkanlar elinizde olsa, nerede ve kimlerle çalışırdınız? İdealinizdeki orkestrayı kurmak zorunda kaldığınız zaman yanınızda kimlerin olmasını isterdiniz?"

İşte Tülay German'ı düşündüren sual buydu. Ama, genç şantöz hayal bile olsa tevazuyu elden bırakmamıştı.

- "Ben büyük caz üstadı Ella Fitzgerald'ın hayranıyım. Caz çalışmalarımda kendime onu ölçü ve örnek olarak alıyorum. Ama ona ulaşmanın imkansızlığını da biliyorum" diye tekrar etti.

Genç şarkıcımıza "Hangi müziği seviyorsunuz?" diye sorunca alacağınız cevap hemen "Caz" olacaktır. Çünkü cazda hakiki müziği bulabildiğini, ilkel siyahların sevinçlerini, hüzünlerini, ıstıraplarını en güzel şekilde ifade edebilme kudretine sahip olduğunu anlatacaktır size... Hafif müzik çalışmalarını  tamamen halk için yaptığını, memleketimizde ise cazseverlerin cazcıları tatmin edemiyecek kadar az olduğu, önce geçinmek için popüler müzik yapmak zorunda kaldıklarını da hemen ilave edecektir.

Tülay German, kendisini ziyarete gelen iki genç hayranına imza verirken...Tülay German'ın ideallerinden biri de ileride bir kulüp açıp caz müziği ile uğraşan müzisyenlerin refah içinde yaşamalarını temin etmek.

Tülay German kendi sahasında birçok yenilikler yapmak istiyor. Bunun için de ilk olarak yerli halk şarkılarımızı modernize ederek caz ritminde söyleyecek  "Kara Tren" türküsünden sonra bu mevsim ilk olarak sözlerini Melih Cevdet Anday'ın yazdığı ve bestesini Yalçın Tura'nın yaptığı "Sonbahar Şarkısı" isimli  melodi. genç şarkıcının müzik alemine katacağı yenilikler arasında bulunuyor.

1935 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Tülay German, ilk defa 1960 yılında Ankara'da profesyonel olarak şarkı söylemeye başlamıştır. "Hayatta en büyük  arzum çok sevdiğim bir insandan çocuğum olmasıdır" diyen genç ses yıldızı, plak merakının dışında süveter koleksiyonu yapıyor. Bunun için de onu  sevenler kendisine "Bayan Süveter" diyorlar.

(Ses - 12 Ocak 1963)