Tülin Elgin - 34 yaşında bir intihar öyküsü

Yayın Tarihi : 30 Ekim 2016
12642
İlk Karaoğlan filminin yıldızı Tülin Elgin, ilk teşebbüsünden sonra "Artık intihar yok" demişti. Ancak sözünü tutmadı ve bu kez Azrail'den kurtulamadı.

 

1917 Bolşevik İhtilali'nden kaçan bir babanın kızı olan Tülin Elgin'in gerçek adı Diana'ydı...Tülin Elgin, sadece 34 yıllık ömrüne, kendi elleriyle son verecek kadar mutsuzdu, bu dünyadan ayrıldığı zaman... 

7 Mart 1941'de İstanbul'da doğmuştu. Asıl adı Diana'ydı. Babası Maks, 1917 Rus devrimi sırasında Odessa'dan İstanbul'a kaçmıştı. Annesi ise Kristina adında bir Bulgar'dı...

Tülin Elgin, 1962'de Üsküdar Kız Koleji'nde öğrenciyken, Ses dergisinin Sinema Artisti Yarışması'na katılmış, öğrenimini terk etmiş, sinema artisti olmuştu. Aynı yıl "Aman Kimse Duymasın" filmiyle sinemaya adım atmış; «Şehrazat», «Karanlıkta Uyananlar», «Aman Amcam Duymasın», «Ve Allah Kadını Yarattı» ve «Karaoğlan Altay'dan Gelen Yiğit» gibi filmlerde oynamıştı. 

Tülin Elgin, yaşamını bir süre dansözlük yaparak sürdürmüştü...Yerli sinema için çok ilgi çekici bir tipi vardı Tülin Elgin'in. Ancak, düzensiz yaşamı nedeniyle bu fırsatı iyi kullanamadı. Başarısız bir evlilik yapıp, boşandı. İsmi hep şöhretli kişilerle yaşadığı aşk dedikodularıyla anıldı. Orhan Günşiray, Fikret Hakan, Yılmaz Güney bu isimlerden sadece birkaçıydı. 1968'e kadar sinemada mücadelesini sürdürmüş, başaramayacağını anlayınca dansöz olarak sahneye geçmişti.

1967 yılının Mayıs ayında bir lunaparkta kriz geçirmiş, kendisini yerlere atıp, elbiselerini parçalamıştı...Bir süre önce yanında sevgilisiyle birlikte bir trafik kazası geçirdi. Sevgilisi derhal öldü, kendisi ağır yaralarla kurtuldu kazadan. Önce acılarını unutmak için uyuşturucu maddeye başladı. Giderek bu alışkanlıktan kurtulamadı.

Tülin Elgin en önemli rollerinden birini Karaoğlan - Altay'dan Gelen Yiğit filminde oynamıştı. Fotoğrafta bu filmin çekimi sırasında Kartal Tibet ve Suat Yalaz ile...Ankara'daydı öldüğü zaman... Çevresindekilere sık sık «Bu hayattan bıktım. Yaşamak istemiyorum artık» diyordu. Buna rağmen Ankara'ya doktor tedavisi için gelmişti. Yeniden düzenli bir hayata dönebilmek, karanlık günlerini, unutabilmek için...

11 Nisan 1975'te otel odasında ölü olarak bulundu Tülin Elgin... Mutsuz yaşamı bir otel odasında son bulmuştu... Ölüm sebebi solunum yetersizliği olarak belirlense de, aşırı dozda uyuşturucu aldığı söylenmişti.

Ölüm haberi, Milliyet gazetesinde ancak bu kadar yer bulabilmişti...Cüzdanından sadece 15 lira para çıkmıştı. Cenazesi ortada kaldı ve «bir garip» misali Ankara'daki Karşıyaka Mezarlığı'na gömüldü.

Oysaki 1966 yılında 20 adet uyku ilacı alarak yaşamına son vermek istedikten bir süre sonra, 29 Ekim 1966 tarihli Ses dergisine «Bir daha intihara teşebbüs etmek yok» demişti. Ama o sözünü tutmadı, Azrail de bu kez affetmedi..

(Ses Dergisi - 19 Nisan 1975)

Bu yazıyı kaçırmayın:

Tülin Elgin: Soyunmaya ve İntihara paydos! >>