Üç deli adam!

Yayın Tarihi : 07 Ocak 2016
7066
Batıda Sex Pistols ne ise, bizde de Tünay Akdeniz ve arkadaşları öyledir. Çılgın sözler, müzikler ile kendilerine bir çıkış ararken "Bir gün mutlaka ne yaptığımız anlaşılacak" diyorlar.

 

Kurulu düzenleri artık kokuşmuş buluyorlar. Kadınları en sert biçimde eleştiriyor, "işe yaramaz" diye tanımlıyorlar. Müzikleri sert. Sözleri alışılagelenin dışında çılgınca ve inatçı. Üçü de delilik ölçüsünde kavgacı. 

Grup Çığrışım'ı oluşturan (soldan sağa) Tünay Akdeniz, Mete Akın ve Bülent Dokur, seslerini duyurabilmek için çaba harcıyor."Her şey değişecek, bizim söylediğimiz gibi olacak. Gençler susmayacak, kediler gibi bir köşeye büzülmeyecek" diyorlar. "Herkes şarkı söyleyecek, herkes dansedecek. Böyle olacak gençlik" diyorlar.

"Ne zaman" diye soruyoruz... Bakıyorlar, susuyorlar. Konuşmak istemiyorlar. Aralarından patronları Tünay Akdeniz fırlıyor öne:

- "Biz çalıp, söyleriz. Böyle mutlu oluruz. Tek mutluluk müziktir. İşte gençler bunu anladıkları zaman gelecekler bize. Başka türlü gençliklerini yaşamalarına olanak yok"

"Siz deli misiniz? Koskoca bir toplum müzikle değişir mi?" diyecek oluyoruz. Yanıtları hazır:

- "Her şey zamanında yapılmalı. İnsan gençken eğlenmeli, çılgınca. Evet biz deliyiz. Çünkü genciz. Ve eğlenmek istiyoruz."

- "Neyle, nasıl?"

-"Rock'n Roll ile"

- "Ya Punk?"

- "O içimizde, umutsuzluğa kapılınca punk yaparız. Karşı çıkarız her şeye. Duygularımız onu isterse onu yaparız"

Grup Çığrışım, bir dönem Zerrin Özer'le birlikte çalıştı.Kapıyorlar gitarlarını, davullarını ve çalmaya başlıyorlar:

"Okul dönüşü gör onu / Saçı başı dağılmış / Siyah çorapları sarkmış / Dişi denen canlı / Böyle işte... / Bir de diskotekte gör bak / Böyle bir güzele bakmak / Ayıp değil der eskiler / Dişi denen canlı, böyle işte.../ Peki biz ne yapacağız / Öyle derken, böyle derken / Hangi kıza kanacağız / Dişi denen canlı, böyle işte..."

TRT yasaklamış, Danıştay'a başvurmuşlar, yine diledikleri olumlu yanıtı alamamışlar. Ama söylemeye devam ediyorlar. Ancak, insan onları dinledikçe gerçek delilerin onlar olmadığını düşünüyor. Düşünüyor da, ne oluyor? Tünay Akdeniz ve arkadaşları ya da "Grup Çığrışım" havanda su dövercesine sesini duyurmaya uğraşıyor. Ve duyuramadıkça da herkes onlara şöyle diyor: "Üç Deli Adam"

(Gong Dergisi - 22 Nisan 1981)