Broadway'de oyun yöneten ilk Türk: Tunç Yalman

Yayın Tarihi : 03 Mart 2016
6712
Dünyanın en önemli tiyatro merkezi olan New York'taki Broadway'de, Tunç Yalman'ın yönettiği Lee Harvey Oswald'ın Duruşması adlı oyun eleştirmenlerden büyük övgü alıyor.

 

Amerikan tiyatrosunun kalbi Broadway'de rejisörlük yapan Tunç Yalman, burada sahneye koyduğu «Lee Harvey Oswald'ın Duruşması» (The Trial of Lee Harvey Oswald) oyunuyla bütün eleştirmenlerin dikkatini çekti.

Ünlü gazeteci Ahmet Emin Yalman'ın oğlu olan Tunç Yalman, Türkiye'de de çok sayıda tiyatro oyununu yönetti, yazdı, çevirdi ve oynadı. Tunç Yalman az sayıda sinema filminde de rol aldı. Fotoğrafta Halit Refiğ'in 'Şehrazat' adlı filminde Aysel Tanju ile.Dünyanın en ünlü rejisörleri Broadway'e gidebilmek için can atar, yine dünyanın en ünlü aktör ve aktrisleri burada sahneye çıkabilmek için her türlü fedakarlığa katlanır.

Broadway, Amerikan tiyatrosunun kalbidir, can damarıdır. Buradaki bir oyunda kendini gösteren aktör, aktris ve rejisör artık dünyanın her küfesinde kendine rahatça iş bulur, el üstünde tutulur.

Şimdiye kadar Broadway'e her milletten insan gelmişti. Fakat rejisör olarak bir Türk adımını atmamıştı, işte bunun nedenle, şu son günlerde Tunç Yalman'ın adı, Amerikan gazetelerinin tiyatro sayfalarında sık sık yazılmaya başlandı.

Tunç Yalman'ın rejisörlüğünü yaptığı ve ABD Başkanı John F. Kennedy'nin katilinin yargılanmasını konu edinen  «Lee Harvey Oswald'ın Duruşması» adlı oyun, Amerikalı tenkitçiler tarafından çok beğenildi. Her gün bir başka gazete veya dergide, oyunu öven yazılar çıkmakta, bütün gazete ve televizyon tenkitçileri sanki ağız birliği etmişcesine Tunç Yalman'ın başarılı rejisinden bahsetmekte, bilhassa piyesin sahneye konuş tarzını ve üslubunu göklere çıkarmaktadırlar.

(Not: Manşet fotoğrafında Tunç Yalman, "Lee Harvey Oswald'ın Duruşması" oyununun afişi önünde görülüyor...)

(Ses Dergisi - 2 Aralık 1967)