Tunus'la aramızda savaş çıkaran öpücük!

Yayın Tarihi : 20 Ekim 2011
32687
Devlet Başkanı Habip Burgiba'nın, Kartaca Sarayı'ndaki konser sonrasında Emel Sayın'a gösterdiği yakınlık, Tunus'la Türkiye arasında ciddi krize yol açtı.

 

Arap Baharı'nın başladığı ülke olan Tunus ile Türkiye arasında, geçmişte soğuk kış rüzgarları estiren ilginç bir olay vardır.

1977 yılında, Türkiye ile Tunus Dışişleri birbirine girdi. Kuzey Afrika'daki bu Arap ülkesiyle aramızda tatsız günler yaşanıyor. Ankara'nın politik kulislerinde gerginliğe yol açan olay hiç de alışıldık türden değil... Sorunun kaynağı bu kez bir sanatçı: Emel Sayın...

Emel Sayın-Habib Burgiba olayının kupürü...Emel Sayın, Tunus Devlet Başkanı Habip Burgiba'nın davetini geri çevirdiği için, neredeyse savaş çıkacak!

Modern Tunus'un kurucusu Burgiba, Atatürk'e duyduğu büyük hayranlık ve Türklere beslediği sevgiyle ünlü bir liderdi. Bu nedenle sık sık Türk sanatçılarını da ülkesine davet ederdi. 1975 yılında çağırdığı Emel Sayın, Tunus'ta tam bir ay kalmış, konser üzerine konser vermişti. Ülkeden ayrılacağı akşam, Habip Burgiba, sarayının altın yaldızlı konser salonunda 200 kişilik bir davet düzenlemişti. Sayın, ülkedeki son konserini Burgiba'nın huzurunda vermiş, Tunus Devlet Başkanı da sonrasında kendisini sıcak bir şekilde öperek, şilt vermişti.

Burgiba, 1977'de Emel Sayın'ı bir kez daha ülkesine çağırdı. Sanatçı, Eylül sonunda yine Tunus'a gidecek ve konserler verecekti. Anlaşma yapıldı, ilanlar, afişler hazırlandı, konser salonlarından gün alındı.

Ancak Emel Sayın son anda Tunus'a gitmekten vazgeçti. Üstelik gerekçesi de çok ilginçti. 1975 yılında Habip Burgiba'nın, Emel Sayın'ı öperken çekilen fotoğrafları, o dönemki eşi İsmet Kasapoğlu'nu çok öfkelendirmişti. O tarihte 76 yaşında olan Burgiba'ya duyulan bu kıskançlık nedeniyle, Emel Sayın, Tunus konserlerini iptal ettirmişti.

Sonradan, Sayın'ın İzmir Fuarı'ndaki gazinolardan gelen astronomik teklifler nedeniyle Tunus'a gitmekten vazgeçtiği iddia edilse de, bu olay magazin literatürümüze "Savaş çıkaran öpücük" şeklinde geçti!

(TV'de 7 gün - 5 Eylül 1977)

Emel Sayın yıllar sonra Hürriyet gazetesine, bizim manşetimizde de gördüğünüz bu olay fotoğrafla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Kartaca Sarayı'ndaki konserime Tunus  Cumhurbaşkanı Habib Burgiba bayıldı. Konser sonunda boynunda bir kolye vardı, o kolyeyi çıkarıp boynuma taktı. Takarken de sarılıp öptü. Türkiye’ye geldim, gazetelerde o resim ve altında 'Aşk yaşıyorlar' yazıyordu. Böyle bir şey olabilir mi? Yine o konserde Habib Burgiba sahneden inince kulise bir zarf gönderdi. Zarfın üstünde benim adım yazıyordu. Açtım, içinde hediye olarak oldukça yüklü miktarda para vardı. Şaşırdım kaldım. Ama almadım o parayı. Geri göndermek de saygısızlık olacaktı. Ben de bütün saz arkadaşlarıma dağıttım."