Turgut Özal, Semra Yeyinmen ile evlendi

Yayın Tarihi : 28 Kasım 2011
113744
Genç mühendis Turgut Özal, sürekli makinesini bozduğu çalışma arkadaşı Semra ile evlenip, her gün yeniden tamir etmekten kurtuldu!

 


31 Mayıs 1954'te, Elektrik İşleri Etüd İdaresi'nde çifte mutluluk yaşandı. Dairenin iki çalışanından mühendis Turgut Özal ile istatistik görevlisi Semra Yeyinmen evlendi.

1952 yılında Ayhan İnal ile dünyaevine giren ve aynı yıl içinde boşanan Turgut Özal, Amerika'daki eğitiminin ardından 1954'te döndüğü Ankara'da, Semra Hanım'ı görür görmez çok beğenmişti.

Turgut Özal ile Semra Yeyinmen Özal'ın evlendikleri gün...Turgut Bey, bu konuyu yıllar sonra şöyle anlatacaktı: "Semra ağırbaşlı ve seviyeli bir kızdı. Bana da hiç yüz vermiyordu. Dikkatini çekmek için çok uğraştım. Akşamları herkes çıktıktan sonra makinesini bozar, ertesi gün de tamir etmek için hemen devreye girerdim"...

Semra Hanım ise aslında tüm olup bitenin farkındaydı: "Ben de Turgut'u beğenmiştim ve niyetini anlamıştım. Ancak anlamamazlıktan geliyordum. Çevremde pervane gibi dolanıp duruyor ancak bir türlü açılamıyordu. Ben de bu durumdan büyük keyif alıyordum. Sürekli makinemin şeridini çıkaran kişinin o olduğunu da biliyordum"...

Turgut ve Semra, daireden bir arkadaşlarının nişanında ilk kez dansa kalktı. Özal da evlilik teklifini bu dans sırasında yaptı. Semra Hanım teklife hemen yanıt vermedi. Turgut Bey ise "Sükut ikrardan gelir" diyerek, ertesi gün bir kutu çikolata ile daireye gitti ve soranlara "Semra ile sözlendik" dedi.

Semra Yeyinmen bu emrivakiye kızdı ama sesini de çıkarmadı. Turgut Özal iki gün sonra daireden yaşlı bir hanımı, Semra'nın Devlet Sanatçısı unvanlı dayısı Mükerrem Berk'e kız istemeye gönderdi. Onun da onayıyla çift yaklaşık 40 yıl sürecek bir evliliğe imza attı.

Sonra... Turgut Özal siyasette hızla yükseldi. Önce parti başkanı, sonra Başbakan ve Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı oldu. Ülkede bir döneme tek başına damgasını vurdu. Üç çocukları olan Turgut ve Semra Özal'ın, hep el ele süren evliliği 17 Nisan 1993'te, Cumhurbaşkanı'nın vefatıyla noktalandı.

(Derleme: Turknostalji.com)