Türk futbolunun ilk çalım kralı: Alaattin Baydar

Yayın Tarihi : 24 Kasım 2011
11462
Alaattin Baydar, seri çalımlara başlayınca Fenerbahçe tribünleri coşar, stat "Kıvır Alâ" tezahüratıyla inlerdi.

 

Alaattin Baydar, Fenerbahçe formasıyla çıktığı 324 maçta, fileleri 362 kez havalandırdı.Bazı futbolcuları seyretmek büyük keyiftir. Maçı izlerken topu hep o alsın, hep o oynasın istersiniz. Alaattin Baydar da işte bu tür futbolculardandı. Top her ayağına geldiğinde, seyirciler coşar, adeta onunla birlikte oynar, koşar, çalım atar, pas verir, gol atardı.

Alaattin Baydar topla buluşup, şık ve seri çalımlara başladığında Fenerbahçe tribünlerinden "Kıvır Alâ, kıvır Alâ" tezahüratları yükselirdi.

Bu tezahürat zamanla lakabı da oldu. Alaattin Baydar için Türkiye'nin ilk çalım ve asist kralı denilmesi abartılı olmaz. 1920'lerin başından itibaren, Zeki Rıza Sporel ile oluşturdukları müthiş ikili, o dönemde "Zeki-Alâ Kombinezonu" olarak efsaneleşmişti.

Zeki Rıza Sporel'in ülkemizin gelmiş geçmiş en büyük golcülerinden biri olmasında, Alaattin Baydar'ın çok önemli payı vardı kuşkusuz.

Alaattin Baydar (solda), Türk futbolunun diğer iki efsanevi ismi Zeki Rıza Sporel ve Bekir Refet ile...Ancak Alaattin, sadece bir çalım ve asist kralı değil, aynı zamanda iki ayağıyla da çok iyi vuruşlar yapabilen golcü bir oyuncuydu. Fenerbahçe A Takımı'nda oynadığı toplam 324 maçta, 362 kez fileleri havalandırmıştı. Futbol tarihinde oynadığı maç başına birden fazla golü olan santrfor sayısı bile oldukça azdır.

Gol becerisine rağmen, "atmaktan çok attırmaktan" keyif alan Alaattin Baydar, 1901 yılında İstanbul'da doğmuştu. Fenerbahçe'nin kurucularından ve ilk futbolcularından biri olan ağabeyi Nasuhi Esat, kardeşini küçük yaşta kulübe getirmişti.

Alaattin Baydar, Fenerbahçe'de yönetici olduğu dönemlerde...Minik ve genç takımlarda pişen Alaattin, henüz 15 yaşında Fenerbahçe'nin A Takımı'nda oynamaya başlamış ve 1934 yılına kadar, tam 18 yıl forma giymişti. Romanya ile oynadığımız ilk milli maçımızda da görev yapan Alaattin Baydar, 16 kez Ay-Yıldızlı takımda yer almıştı.

Futbolu bıraktıktan sonra, Fenerbahçe yönetimlerinde bulunan Alaatin Baydar, Kömür İşletmeleri'ndeki görevi nedeniyle Ankara'ya tayin olunca, uzunca bir süre kulüpten uzak kaldı. Ancak burada da boş durmadı ve Ankara Fenerbahçeliler Cemiyeti'nin kurulmasını sağladı.

Emekli olduktan sonra yeniden İstanbul'a dönen Baydar, 13 Temmuz 1990'da yaşama veda etti. Karacaahmet Mezarlığı'nda ebedi uykusuna çekildi.