Türk pop müziğinin Türkçe bilmeyen yıldızları

Yayın Tarihi : 18 Ocak 2012
17105
1960'larda ünlü yabancı şanatçılara Türkçe şarkı söyletme modası vardı. Adamo'dan Johnny Hallyday'e kadar birçok isim, yarım yamalak bir Türkçe'yle plak doldurdu.

 

Adamo'nun 'Her Yerde Kar Var' şarkısını okuduğu plak 34 bin adet satarak rekor kırdı.Ünlü şarkıcıların, bildikleri veya bilmedikleri dillerde şarkı söylemelerinin modası artık bütün dünyayı sardı. Amerika, Fransa, İtalya ve Almanya gibi hafif müziğin pek revaçta olduğu ülkeler, nasıl kendi dillerinde şarkı dinlemeyi tercih ediyorlarsa, bunların dışında kalan ülkeler de meşhurların popüler melodilerini kendi dillerinden işitmek istiyorlar.

Türkiye'de de bu cereyanın öncülüğünü Belçikalı şarkıcı Adamo yaptı. Onun Türkçe şarkı söyleyeceği haberi uzun müddet basını ve halkımızı meşgul etmişti. Nihayet bir müddet sonra da hoparlörlerden yükselen şarkı, «Tombe La Neige» yerine, Türkçe sözlerini Fecri Ebcioğlu'nun yazdığı «Her Yerde Kar Var» olmuştu. Bu plak Türkiye'de 34 bin satarak kırılması güç bir rekor tesis etti.

Bir müddet sonra dinleyiciler dönen plaklara tekrar dikkat kesildiler. Bu defa Brigitte Bardot'nun nişanlısı olarak ün yapan gitarist Sacha Distel, «La Chanson Oriental»i Sezen Cumhur Önal'ın çevirisinden okuyordu. Şarktının adı «Kime Derler Sana Derler» olmuştu. Bu plaklar her türlü toplantılarda söz konusu olurken, İtalya'dan fazla Paris'teki bir stüdyoda 'Altın Yüzük' adlı parça için Sezen Cumhur Önal ile çalışırken görülen Johnny Hallyday'in bu şarkısı pek tutulmadı.Türkiye'de sevilen Peppino di Capri, yurdumuza geldi ve konserlerinin ilk gecesinde elindeki kâğıttan bir şarkı okudu: «Melankoli Ne Güzelsin».

Adamo tam Türkiye'de unutuluyor derken, Belçika'dan gelen Fecri Ebcioğlu'nun tercüme ettiği iki plak ile tekrar şöhretini perçinledi: «Sen Sevme Beni» ve «İsmini Haykırıyorum».

Arkadan Türkiye, yeni bir isimle çalkalanmaya başladı. Bu defa dillerde dolaşan ses, yıllar önce yurdumuzdan göç etmiş Ermeni asıllı şarkıcı Marc Aryan'dı. Aryan'a her iki disc-jokey'imiz birden Peppino di Capri, Theo Sarapo, Maya Casabianca ve Sacha Diestel de plaklara Türkçe şarkılar okuyan isimler arasındaydı.Türkçe şarkı söyletmeye muvaffak oldu. Bunlardan ilki Sezen Cumhur Önal'ın «Dinle Yavrucuğum»u diğerleri ise Fecri Ebcioğlu'nun «Moda Yolunda», «Nasıl Evlenirsin Bu Lisanla» ve «Yalancı» adlı çevirileri oldu.

Marc Aryan'nın arkasından yurdumuza gelen ve Türkiye'yi ikinci vatan olarak seçip halen burada bulunan Los Alcarson Juanito'dan dinlediğimiz ve Türkçe sözlerini Fecri Ebcioğlu'nun yazdığı ve uzun müddet listelerimizde kalan parça «Amenecer Guahiro»nun Türkçesi «Gardiyan» idi. Türkçe söyleyen ikinci yabancı topluluk şöhretli «Machucambos»dur. «Mi Sono Innamorata Di Te»yi Sezen Cumhur Önal'ın çevirisinden okudular: «Dün Geçtim Önünden Eski Evin».

Belçikalı küçük Luigi ise Türkiye'ye gelirken bitiremediği bir beste getirmişti. Ebcioğlu'nun yazdığı sözlerle «Sensiz» adını alan melodi, bir anda en sevilen parça oldu.

Mina, uzun süre listelerimizde kalan 'Un Anno D'amore' adlı şarkıyı Türkçe 'Dön Bana' olarak söyledi.Türkçe sözlere alışan ve artık bütün sevdikleri şarkıcılardan Türkçe sözlü şarkı istemeye başlayan dinleyicilerimiz, Sezen Cumhur Önal'ın Avrupa'ya gitmesiyle bir hayli tatmin oldular. O günlerde radyolardan yükselen melodiler şöhretli Mina'dan «Dön Bana», Patricia Carli'den «Özlerim İstanbul'u» Theo Sarapo'dan «O Günler Nerde» ve «Senden Emin Olsam»dı.

Kısa bir müddet önce yurdumuzda konserler veren Dario Moreno da Fecri Ebcioğlu'nun Türkçe sözlerini yazdığı «Aşkımız Bitti», «Sarhoş», «İstanbul'un Kızları» ve «Mesut Ol Sen» ile bir hayli sükse topladı. Bundan sonra tekrar Sezen Cumhur Önal, Maya Casabianca'nın bu akıma «Esmerim» adlı parça ile katılmasına sebep olduktan başka, son günlerin sevilen şarkısı «La Passionta»yı şarkıcısı Guy Marchand'a «İspanyol Kadını» adıyla söyletmeyi başardı.

'La Passionata' ile ülkemizde tanınan Guy Marchand, aynı melodiyi 'İspanyol Kadını' adıyla plağa doldordu.Bu arada «ye-ye» kralı Johnny Hallyday'in şarkıları «Altın Yüzük» ve «Yeşil Gözleri İçin» nedense beklenen ilgiyi görmedi. Geçenlerde üçüncü defa Türkiye'ye gelen Patricia Carli de yine Sezen Cumhur Onal'ın çevirisinden «Encore une Fois»yi «Bir Gün Sana Döneceğim» adıyla plağa okudu.

Önümüzdeki günlerde Türkçe sözler yazan yeni isimlerin müzik piyasasına çıkması ve bunları söyleyecek meşhur müzisyenlerin bulunması müzik severlerce bekleniyor.

(Not: Manşet fotoğrafında Fecri Ebcioğlu, Marc Aryan ile görülüyor.)

(Ses Dergisi - 20 Ağustos 1966)