Türk sporu, Herodot'unu kaybetti

Yayın Tarihi : 14 Şubat 2012
11548
Türk spor tarihinin tüm önemli olaylarını o kaydetti. Spor geçmişimizden söz edebiliyorsak, bunu Cem Atabeyoğlu'na borçluyuz.

 

Bu sitede ve daha birçok kaynakta, Türk spor tarihinin renkli sayfalarını çevirme şansı yakalayabiliyorsanız, en büyük pay Cem Atabeyoğlu'nundur.

Onun hazırladığı kitaplar ve kaynaklar olmasaydı, doğru dürüst bir spor kütüğümüz olmayacaktı.

O da bizim gibi, dünyanın ilk kütüphanesinin kurulduğu topraklarda yaşamasına karşın, en az okuyan toplumlardan birinin bireyiydi. Ancak bu boşvermişciliğe düşmeyen Cem Atabeyoğlu, Türk sporu üzerine 20'ye yakın kitap yazdı.

Titiz araştırmacılığını, renkli ve sıcak üslubuyla birleştirip, geçmişteki tüm önemli bilgilerin - üstelik görsel malzemeleriyle - günümüze kalmasını sağladı.

Cem Atabeyoğlu (soldaki), 1950'lerde, Türk atletizminin efsane ismi Ruhi Sarıalp ile bir röportaj sırasında...1924'te gazeteci ve roman yazarı Selahattin Enis'in oğlu olarak başlayan yaşamının tamamına yakını sporun içinde geçti. Kitaplarının yanı sıra çok sayıda dergi ve gazeteye yazdı. Cumhuriyet Gazetesi'nin spor servisini kurdu ve yönetti. Hayat Spor dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Fenerbahçe Kulubü Basketbol Şubesi'nin kurucuları arasında yer aldı. Basketbol Federasyonu'nda yönetici olarak görev yaptı. Bilgi birimini yıllarca TMOK çatısı altında paylaşmayı sürdürdü.

Babıali'nin Cem Amcası, Türk spor tarihinin Herodot'u bugün (14 Şubat 2012) 88 yaşında yaşama veda etti. Onu Sevgililer Günü'nde yanına alan Tanrı'nın bir bildiği vardır mutlaka... Bize bıraktığın her şey için teşekkürler, rahat uyu Cem Amca...

(Turknostalji.com)