Türkan Şoray'ın annesi, üçüncü kızını doğurdu

Yayın Tarihi : 04 Ocak 2013
141176
Şöhretli film yıldızı Türkan Şoray'ın 42 yaşındaki annesi "Çılgın Meloş", geçen hafta 27 yaşındaki eşinden bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

 

Apartman dışarıdan pek sessiz görünüyordu, ama Meliha Sav'ın dairesinin kapısına gelince yüksek perdeden konuşmalar, hatta heyecanlı bağırışlar duyduk. Kapı açıldı. Türkan Şoray'ın 27 yaşındaki «üvey babası» Ahmet Çevik (Ahmedigo) bizi karşıladı. «Oooo, hoş geldiniz ağabeyciğim, buyrun, buyrun...» diyerek içeri aldı.

Türkan Şoray'ın Çılgın Meloş olarak tanınan annesi Meliha Sav Çevik, Figen adı verilen üçüncü kız çocuğunu dünyaya getirdi.Türkan Şoray'ın annesi Meliha Sav Çevik (Çılgın Meloş) yatak odasında parlak yorganlar altında iki günlük bebeğiyle yatıyordu. Meliha Sav, bizi görünce doğruldu. Her zamanki gibi adeta bağırırcasına konuştu: «Ne yapalım, kızım doğurmayınca ben doğuruverdim!» dedi ve ekledi: 

- «'Kendinden daha küçük erkekle evlendi' diyorlar benim için... Hepsi haset ediyor da ondan. Kıskançlıktan çatlıyorlar. Ne yapalım, talihim varmış, kısmetim açıkmış Ahmedigo'mla resmen nikahlandım. Çatır çatır nikah kıydı bana. Bazı kem gözlüler de 'Kızının kocası 47, kendi kocası 27 yaşında, olur mu böyle şey' diyorlarmış. Niçin olmasın? Bal gibi oluyor işte. Gözlerinizle görün...»

Yanındaki kundaklı bebeği kucağına alıp öptü, sonra havaya kaldırdı:

- «Benim de talihsizliğim var: Hep kız doğuruyorum. Türkan kız, Nazan kız, Bu Figen de kız... Sülalede erkek kıtlığı var.»

Ev kalabalık. Gelen odaya dalıyor. «Geçmiş olsun Melihanım!» diyor. Kapı durmadan çalınıyor. Evde bir neşe, bir eğlence. Türkan Şoray'ın annesi de hiç durmadan konuşuyor. Bizim sormamızı beklemeden:

- «Lohusa şerbeti yapacağız haftaya. O gün de gelin. Ahhh, Türkancığımın da bulunmasını isterdim, ama bir türlü gelmiyor. Kızımla arama kara dağlar girdi. Ah bağrım yanıyor bir bilseniz. İnşallah Figen de büyüyüp 'artiz' olur da onun da saltanatlı günlerini görürüm.»

Türkan Şoray, dargın olduğu annesi Meliha ile yeni doğan üvey kızkardeşi Figen'i görmeye gelmedi.Türkan Şoray'ın annesi Meliha Sav'ın (Çevik) evinden çıktıktan sonra Rüçhan Adlı'yla konuştuk:

- «Türkan Şoray niçin annesine gitmiyor?»

- «İsterse gider. Ben o işe karışmıyorum.»

- «Türkan Şoray annesinin çocuk doğurmasına ne diyor?»

- «Babası Halit Bey, 20 yaşında bir kız almış, yani Meliha Hanım'dan ayrılan öz babası. Onun iki çocuğu varmış. Şimdi annesinin de bir kızı var. Türkan da 'Benim annem de babam da habire çocuk sahibi oluyor. Şimdiden kardeşlerimin sayısı dört oldu. Yakında inşallah 14 olacak' diye şaka yapıyor...»

(Ses Dergisi - 18 Haziran 1966)