Türkiye'nin en uzun boylu kızı: Gülserin Gönül

Yayın Tarihi : 06 Şubat 2014
28004
Özel Yükseliş Koleji Kız Basketbol Takımı'nı şampiyonluğa taşıyan Gülserin Gönül, 2,05'lik boyuyla özel yaşamında hayli sıkıntı çekiyor.

Genç kız sinema salonuna girince, önce elindeki biletin numarasına baktı, sonra en arka sırada oturan yaşlı bir kadına yaklaşıp utana, sıkıla sordu:

- "Affedersiniz teyze. Sizinle yer değiştirebilir miyim? Boyum uzun olduğu için ön sırada oturunca, arkadakileri rahatsız ediyorum..."

Yaşlı kadın, gülümseyerek yerinden kalktı. Genç kızın biletini alıp:

- "Anlıyorum kızım" dedi. Ve yerini değiştirdi.

******

Gülserin GönülTürkiye'nin en uzun boylu kızı Gülserin Gönül'ün, her gün başından geçen olaylardan sadece biriydi bu. Ve daha nelerle karşılaşmıyordu ki...

(Soldaki fotoğraf: Gülserin Gönül otobüse binmekten hoşlanmıyor. Sadece oturacak yer varsa biniyor.)

Gülserin'in boyu tam 2 metre 05 santim. Herkesin düşünmeden yaptığı hareketler onun için adeta azap. Mesela, otobüse, dolmuşa binmek başlı başına bir dert. Küçük otomobillere ise hiç sığmıyor Gülserin. Aksilik bu ya, amcası da tutmuş bir Volkswagen almış.

Bu yıl Özel Yükseliş Koleji Kız Basketbol Takımı'nı şampiyonluğa ulaştıran Gülserin Gönül, arkadaşlarının göz bebeği, maskotu. Hepsi ona kısaca Gül, diyor ve çok seviyor.
Gülserin Gönül
(Soldaki fotoğraf: Gülserin, amcasının arabasına güçlükle sığıyor...)

Dünyada kız basketbolcular arasında boyu ile üçüncü geliyor Gülserin. Kendinden uzun bir Amerikalı var 2,15'lik, bir de 2,08'lik bir Rus.

1950 yılında Ankara'da doğan Gülserin Gönül, daha ortaokulda boyu 1,98'i bulunca bayağı ürkmüş. O sıralar mahalleye çıkamaz olmuş.

- "Ama insan, yaşı ilerleyip olgunlaşınca her şeyi daha normal karşılamaya başlıyor" diyor.

Gülserin'in en büyük problemi giyecek konusunda. Konfeksiyon eşyalar giyemeyen Türkiye'nin en uzun boylu genç kızı, herkese 1.10'dan pantolon çıkarken kendisine ancak 2.50'!ik bir parçanın yetmesinden yakınıyor. Ayakkabı numarasını tam olarak bilmiyor. Hep ısmarlama yaptırıyor, «Herhalde 48 veya 50'den aşağı değildir» diyor.

İki yıl sonra mimar çıkacak olan Gülserin Gönül, erkek artistlerden en çok Ömer Şerif'e hayran. Dr. Jivago'daki rolü onu çok etkilemiş. Bizimkilerden de Fikret Hakan'la Yılmaz Güney'i beğeniyor.

Gülserin, boyu yüzünden çektiği diğer dertleri şöyle sıralıyor:

Gülserin Gönül- "En büyük sıkıntıyı yatak konusunda çektim. Piyasadaki somyaların en uzunu 1,90 geliyordu. Bir hayli araştırdıktan sonra nihayet 2 metrelik bir somya bulduk ve boyuma göre yatak yaptırdık. Şimdi rahatça yatabiliyorum!"

(Soldaki fotoğraf: Gönül ailesi toplu halde. 1,78(lik baba Recep Gönül, 1,55'lik anne Sabahat Gönül, oğulları normal boyda olduğu halde kızlarının böyle alabildiğine uzamasına pek şaşırıyorlar.)

Gülserin Gönül, evlilik konusunda hiç müşkülpesent değil:

- "Beni anlayabilecek biri olsun yeter, diyor. Yoksa ne tipine bakarım, ne boyuna bosuna"...


(Hayat Dergisi - 6 Mayıs 1971)