Türkiye'deki ilk dans yarışması

Yayın Tarihi : 22 Kasım 2011
13330
Türkiye'deki ilk dans yarışmasında çiftler tam 21 saat boyunca pistte kaldı. Yarışma, İngiliz askerlerinin müdahalesiyle son buldu.

 

1922 yılındayız... İstanbul'un işgal günleri...

Beyoğlu'ndaki Union Française Dans Salonu'nda, birazdan Türkiye'deki ilk "Mukavemet Dansı Müsabakası" başlayacak. Jüride ünlü isimler var. Örneğin Tanin Gazetesi'nin başyazarı Hüseyin Cahit (Yalçın), basından bir başka önemli isim Ahmet Emin (Yalman)...

'Yedibela' lakaplı Fenerbahçeli futbolcu Fahri Ayad, 1930'lu yıllarda ablasıyla... Fahri Ayad, futbolun dışında farklı birçok spor branşında olduğu gibi dansta da çok başarılıydı.Dört keman, saksafon, kontrbas ve akordeondan oluşan orkestra köşesinde yerini almış. Pistteki 25 çift son derece heyecanlı. Kurala göre dans olarak sadece Foxtrott yapılacak. Üst üste iki kez tempo kaçıran çift elenecek. Dam ve kavalye değiştirmek kesinlikle yasak. En dayanıklı çift, bu yarışmayı kazanacak.

Çiftler arasında birbirinden ünlü isimler var. Fenerbahçe'nin şöhretli futbolcusu Yedibela Fahri (Ayad), yarışmaya damı Neomi'yle birlikte katılıyor. Lakabı serseriliğinden ya da kabadayılığından geliyor diye düşünmeyin. Yedibela Fahri'ye, futbol sahalarındaki müthiş hırsı ve mücadele gücü nedeniyle "Yedibela" deniliyor. Fahri, futbol sahaları dışında tam bir İstanbul beyefendisidir.

Fenerbahçeli maratoncu Dr. Nuri, eşiyle, aynı kulübün şampiyon bisikletçilerinden Arşod nişanlısı Lisa ile, boksör Sarango ile Halide Edip'in (Adıvar) oğlu Sait de damlarıyla yarışmanın iddialı isimlerinden...

İlk dans yarışmasına katılan isimlerden biri olan Arşod'un nişanlısı Lisa'nın 1919'dan bir fotoğrafı...Yarışmayı denetlemekle görevli üç dans ustasından birinin işaretiyle müsabaka başlar.

Başlangıçta her şey çok iyi, çiftler uyumludur. Ancak saatler geçtikçe çiftler gücünü, uyumunu ve hızını kaybeder. Pistten ayrılanlar görülür. 14 saat geçtikten sonra geriye pistte terkedilen ayakkabılar ve 4-5 çift kalmıştır.

Orkestra elemanları da yorgunluktan "zayiat" vermiştir. İki kemancı birbiri ardına sırtüstü düşüp bayılır.

Sait ve damı 15 saat 10 dakika sonra pes edip elenir, peşinden Yedibela Fahri'nin damı Neomi, kavalyesinin kollarından süzülüp pistin ortasına yığılıverir. Maratoncu Nuri, bisikletçi Arşod ile Alber işi inada bindirmiştir. 21 saatlik yorgunluk, uykusuzluk ve açlığa rağmen henüz pisti terketmemişlerdir. Arşod'un nişanlısı Lisa'nın ayakları patladığından, pistte kan izleri görülmektedir.

Artık bir dans gösterisini aşıp, işkence havasına bürünmüş olan yarışma, salonun büyük kapısından içeri giren, elleri coplu İngiliz askerlerinin müdahalesiyle sona erer. O ana kadar ayakta kalabilen üç çift, İstanbul'daki ilk dans şampiyonasının birincisi olarak kayıtlara geçer.

(Not: Manşet fotoğrafında, 1929 yılındaki bir baloda, Yedibela Fahri işaretlenmiştir.)

(Hayat Dergisi - 18 Temmuz 1963)