Türkiye'nin kışlık başkenti: Uludağ

Yayın Tarihi : 26 Aralık 2012
8691
Uludağ'da her keseye göre otel ve çadır vardır. Burada zenginler de, orta halli aileler de tatil yapabilir.


 

Nasrettin Hoca, yazdan da şikayetçiymiş, kıştan da. Ama «Bahara sözüm yok» dermiş.

Uludağ'da çadır ve barakaların kurulduğu kamp alanı...Oysa Hoca, Uludağ'a çıksaydı, nüktesini tersine çevirir, «Şu güzelim dağda, yaz da güzel oluyor, kış da» deyiverirdi.

Gerçekten de durum böyle... Kışın Fatin Tepesi'yle, Kayakevi'yle, yazın Kirazlıyayla'sıyla, Softaboğan'ıyla, Cennetkayası'yla Uludağ'ın ayrı bir güzelliği vardır.

İlkbaharda, Nisan başında karlar erimeye başlar. Mayıs ayı ve Haziran'ın ilk onbeş günü, Uludağ'ın ölü mevsimidir. 15 Temmuz ile 15 Ağustos arası ise Uludağ'ın en güzel zamanıdır.

Uludağ'da her keseye göre otel, çadır vardır. Burada zengin de, orta halli de tatil yapabilir. Öyle ki, evinizde hazırladığınız kuru yiyecekleri çantanıza doldurarak, cumartesi ve pazarınızı Uludağ'da geçirebilirsiniz. İstanbul'dan eşinizle yola çıktığınızı göz önüne alarak, şöyle bir hesap çıkaralım:Kirazlıyayla'daki dinlenme evi, manzarası ve konforuyla huzur verici bir tesistir.

Sabah 9 da Köprü'den Yalova'ya vapur kalkar. Bilet ücreti adam başına 480 kuruştur. Yalova'ya 11:15'te varırsınız. Burada dolmuş ve otobüs bulursunuz. Otobüs 4, dolmuş ise 12,5 liradır. Saat 12:30'da Bursa'ya gelirsiniz. O gün Bursa'da gezer, yatak ücretleri 5 lira ile 35 lira arasında değişen otellerden, kesenize en uygun olanında kalırsınız. Pazar sabahı Uludağ'a, Tayyare sinemasının yanından otobüsler, dolmuşlar kalkar. Otobüs 3,5; dolmuş 12 liradır. Bursa-Uludağ arası 31 kilometredir. Otobüsler 1,5 saatte, dolmuşlar 1 saatte çıkar.

Cennetkaya'ya çıkıp Uludağ'ın göller bölgesini seyreder, Softaboğan'da suların sesiyle dinlenir, Bakacık sırtlarından dağ çiçekleri toplarsınız. Sonra Yalova yoluyla yine İstanbul'a dönersiniz. Kirazlıyayla'daki dinlenme evinde bir ocakbaşı sohbeti...Buna göre, iki kişinin lükse kaçmamak şartıyla 70 lira harcayarak Uludağ'da bir hafta sonu geçirebileceği ortaya çıkar. Uludağ'da bir hafta, on beş gün, bir ay kalmak istiyorsanız, o zaman otel ve kamplara başvurmanız gerekir... Burada yaz aylarında çadırlı iki kamp kurulmaktadır. Biri, Öğretmenler Kampı, öteki de Kızılay Kampı'dır. Bunlar herkese açıktır. Kızılay kampı yemek dahil adam başına 15 liradır. Yalnız sabah kahvaltısı verilmez...

Öğretmenler Kampı'nda öğretmen, subay, memur ve öğrencilere yüzde 10 tenzilat yapılmıştır. Üç yataklı çadırların günlük ücreti adam başına 12,5, iki yataklı çadırlar 13, tek yataklı çadırlar 15 liradır. Barakaların ise üç yataklı olanı 16, çift yataklı olanı 17, tek yataklı olanı 19 liradır. Serbest meslek mensupları ise, günde 1 veya 2 lira fazla para öderler. Ancak, bu çadır ve barakalar 10'ar günlüğüne verilmektedir. Yer ayırtabilmek için 70 lira depozit, 1 lira muhabere, 7 lira da otobüs ücretini Öğretmenler Birliği Kamp Başkanlığı adresine postalamanız gerekir.

Uludağ'daki Büyük Otel, İsviçre'deki benzerlerini aratmayacak bir konfora sahiptir.Kampa gelirken, yanınıza yatak yorgan çarşafları, yastık kılıfları, yün çorap, süeter, hırka almalısınız. Uludağ'da üç otel, bir dinlenme evi vardır. Otellerden biri ile dinlenme evi Kirazlıyayla'dadır. Kirazlıyayla, dağ yolunun 24'üncü kilometresinde güzel bir yerdir. Ancak, bir sanatoryum olması dolayısıyla burası, gürültü hayatı bakımından kamp için uygun yer sayılmaz. Kirazlıyayla Oteli'nde 30-40 kişi kalabilir. Odaları temiz, yemekleri lezzetlidir. Yemek dahil, yatak ücreti adam başına 30 liradır. Çocuklar için 10 yaşına kadar 21 lira alınır.

Kirazlıyayla'nın 7 kilometre ötesi olan esas dağ bölgesinde Büyük Otel ve Beceren Oteli ile Odun Palas bulunur. Son iki otel, 80-90 kişilik olduğu halde, kalabalık günlerde 200 kişi misafir edilir. Odalardaki yatak sayısı dörde, beşe çıkar, insan böyle günlerde rahatsız olur. Yatak ücreti adam başına 35 liradır. Bu fiyata yemek dahildir. 10 yaşına kadar çocuklardan 21 lira alınır.

Büyük Otel'in yüzme havuzu...Büyük Otel ise rahatını sevenler, iyi bir tatil geçirmek istiyenlere tavsiye edilir. Yaz için yüzme havuzu, oyun sahaları, kış için kayakevi ve teleksi tesisleri vardır. Kış aylarında kalorifer ve infraruj ışınlarıyla ısıtılır. 250 kişi kalabilir. 81 odalıdır. Duşsuz odalar adam başına 70, duşlu, banyolu odalar 80 liradır. Bu fiyatlara, sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri dahildir. Ayrıca apartman daireleri ve ranzalı odalar vardır. İki odalı, banyolu apartman daireleri adam başına 110, ranzalar ise 47 liradır. Orkestra vardır. Yemekleri çok lezzetlidir. Her öğünde, listeden seçeceğiniz üç türlü yemeği yiyebilirsiniz. Otel Müdürü Nedim Köker'in nezaketi, saygısı da dillere destandır. 10 yaşına kadar çocuklara yüzde 50 tenzilat yapılır.

NOTLAR:

- Uludağ'a çıkarken yanınıza hem şortunuzu, hem de kazağınızı almayı unutmayınız.

- Oteller ve kampların her hafta tertip ettikleri kuzu çevirme partileri çok eğlenceli olur.

-• Büyük Otel müşterileri arzu ederlerse günübirliğine Erdek'e götürülür, orada su kayağı yapılıp balık yenildikten sonra, akşam Uludağ'a dönülür.

Kirazlıyayla Dinlenme Evi'nin odalarından biri...-• Uludağ'da kamp kurmak için vilayete bir dilekçe vermek lazımdır.

-• 31 kilometrelik dağ yolu yaz-kış açıktır.

- Uludağ'da elektrik ve su vardır.

- Ekmeğinizi, 70 kuruşa Büyük Otel'in fırınından temin edebilirsiniz.

-• Dağda temelli ev kurmak yasaktır.

NASIL GİDEBİLİRSİNİZ?

İstanbul'dan Bursa'ya üç yolla gidilir, ikisi deniz, biri hava yoludur. Köprüden Yalova'ya 9:00 (ekspres), 12:10 (posta) ve 18:30 (ekspres) da üç vapur kalkar. Ekspres vapurlarda bilet ücreti 1. mevki 480, 2. mevki 260 kuruştur. Postalar ise yarı fiyatadır.

Yalova'dan Bursa'ya dolmuş ve otobüsler vardır. Galata rıhtımından çarşamba günleri hariç her gün 9'da, Mudanya'dan da aynı günler 18:35'te iki vapur kalkar. Birinci mevki 10 lira, ikinci mevki 7.20 kuruş.

Mudanya'dan da Bursa'ya otobüs ve dolmuş bulunur. Uçak seferleri İstanbul'dan Bursa'ya 8:15, 10:00, 16:00 ve 18:30'da... Bursa'dan 9:00, 10:45, 16.45 ve 18:15'te... Ücret 40 lira...

(Hayat Dergisi - 15  Haziran 1961)