Ülkü Özen, dört yılda tam 60 filmde oynadı

Yayın Tarihi : 19 Mart 2013
53994
1968 yılında "Eşkıya Kanı" ile sinemaya adım atan genç yıldız Ülkü Özen, "Artık sadece avantür filmlerde değil, salon filmlerinde de oynayacağım" diyor.

Ülkü ÖzenYazın sıcak ve son günlerinden biriydi. Hilton Oteli'nin havuzunda sekiz-on turist güneşleniyor, bir-iki küçük çocuk mavi sularda yüzüyordu.

Türk sinemasının genç oyuncularından Ülkü Özen, iki parçalı küçük mayosu ile göründüğü zaman, erkek turistler aralarında konuşmaktan vazgeçerek, güzel oyuncuyu izlemeye koyuldular. Bu yakın ilgi, foto muhabirimizin fotoğraf çektiği sürece devam etti. Yirmi dakika sonra şezlonglardan birine uzanarak sigarasını yakan Ülkü Özen, «Sayenizde biraz olsun güneş banyosu yapıyorum» diyordu.

- «Bu yaz topu topu dört defa denize girebildim. O da film çalışmaları deniz kıyısında yapıldı da ondan. Yoksa sadece uzaktan bakmakla yetinecektim.»

1968 SES Kapak Yıldızı finalistlerinden olan Ülkü Özen, Yeşilcam'a «Eşkıya Kanı» filmiyle Ülkü Özenilk adımını atmış ve altı filmde ikinci derecede rol oynamış. Yedinci filminde başrole sıçrayan oyuncu, o günden bu yana tam 54 film çevirmiş. Genellikle avantür filmlerde sivrilen Ülkü Öze; Yılmaz Köksal, Tamer Yiğit, Murat Soydan, İrfan Atasoy ve Yıldırım Gencer gibi aktörlerle başrolleri paylaşmış.

Artık sinema seyircisinin kendisini kabul ettiğini söyleyen genç yıldız, «Önümüzdeki yıl, salon filmlerinde de oynayacağım» diyor.

- «Tabii bu, avantür filmlerde oynamayacağım anlamına gelmiyor. Ama ağırlığı 'salon filmi' türündeki kurdelalara kaydırmak istiyorum.»

Ülkü ÖzenÇevirdiği 60 film içinde, bol bol tabanca, bıçak, kavga, dövüş sahnelerinin olduğunu söyleyen Ülkü Özen, adeta kadınca davranışlardan uzaklaşmış. Şimdi amacı, kişiliğinin bu yönünü de ortaya koymak ve her rolün oyuncusu olduğunu göstermekmiş. Herhalde bunu görmek için de fazla beklemeyeceğiz.

(14 Ekim 1972)