Ünlüler neden bu kadar çok boşanıyor?

Yayın Tarihi : 14 Şubat 2016
24669
Dünyanın her yerinde olduğu gibi, bizde de sanatçılar sürekli evlenip, boşanıyor. Peki neden? Bu yazıda, dokuz sanatçımızın cevapları yer alıyor.

 

Yapılan istatistiklere göre dünyanın her yerinde boşanmalar geçen yıllara oranla büyük bir artış gösteriyor. Yine istatistiklere göre bu oran çalışan evli kadınlarda, kültürel olarak vasat seviyenin üzerindeki eşlerde büyük ölçüde yükseliyor, istatistiklerde olmamakla beraber boşanma konusunda dalma önde gidenler ise sanatçılar...

Dünyanın her tarafında olduğu gibi, bizde de sanatçılar arasında tekrar, tekrar evlenip, boşananlar, bir defa evlenip boşanarak müzmin bekar hayatı yaşayanlar burada sayılamayacak kadar çok. İşte biz bu yazıda bu ilginç konuya değindik; evlilik rekortmeni ve bir defa evlenip, boşandıktan sonra evlenmeme kararı alan dokuz sanatçımıza neden boşandıklarını sorduk. Aşağıda sanatçıların bu konuda verdikleri cevapları bulacaksınız...

Cüneyt Arkın ve doktor eşi Güler Mocan'ın evliliği, Arkın'ın şöhret oluşundan hemen sonra sarsılmaya başladı. Sonunda boşandılar. Fotoğrafta Cüneyt Arkın ile Güler Mocan kızları Elif'in doğduğu, mutlu günlerinde...CÜNEYT ARKIN: İlk evliliğimi sinema yıktı. Eğer sinema dünyasına atılmamış, sizler gibi normal yaşayan bir insan olsaydım herhalde şimdi sıcacık aile ocağımda olurdum. İkinci evliliğim (Betül Işıl ile) ise daha ilk günden hadiseli başladı. Çevre her hareketimizi kontrol ediyordu. Bu, bizi ister istemez sinirli iki insan yapmıştı. Devamlı olarak birbirimizle kavga ediyor, sudan sebepler yüzünden münakaşalar çıkarıyorduk. Anlayacağınız şöhret, ikinci evliliğimi de felce uğratmıştı. En İyisi
deha fazla yıpranmadan bu işi bitirmekti, öyle yaptık.

HÜMEYRA: Evlilikte bence en önemli şey bu müessese İçin gerekli olgunluğa kavuşabilmek. İlk evliliğimi yaptığım zaman henüz 19 yaşındaydım. Kocam ise 21 yaşında. Siz gelin şimdi bu evlilikten hayır bekleyin. İkinci evliliğimde ise, (Fikret Hakan'la) çabuk verilen kararın acısını çektim. Kocamı tam anlamıyla tanımadan evlendim. Halen üçüncü eşimle beraberim ve mutluyum. Artık evlilik için gerekli olgunluğuma kavuştuğuma bu evliliğimin son evliliğim olacağına inanıyorum.

Fikret Hakan dört defa evlenip, boşanarak sinemanın evlilik rekortmenlerinin başında yer alıyor. Fikret Hakan bu fotoğrafta dördüncü eşi Hümeyra ile...FİKRET HAKAN: Evliliklerimi iki sınıfa ayırmam gerekli önce. Birincisi zorunlu evliliklerim, İkincisi ise severek yaptığım evliliklerim, ikinci ve üçüncü evliliklerimi zorunlu olarak yaptığım için onlardan söz etmek yersiz her halde. Diğer ikisi ise... Laf aramızda ben, galiba evlilikten çok şey bekliyorum. Hayalimdeki mutluluğu bulamayınca da koparıveriyorumher şeyi. Bu yaşa kadar dört evlilik yapıp, mutlu olamadım. Belki suç tamamen benim, belki yanlış seçtim. Bir bilebilsem yeniden evlenirim zaten.

EROL BÜYÜKBURÇ: Bana göre evlilikte kadın kadar erkek de birtakım yükümler altındadır. Sadakat erkeğin de borcudur. Oysa sanatçı kişiliğiyle sadakatin bağdaşması imkansız bir şey. Bu bakımdan biz sanatçılar gerçekten çok şanssısız. Ama bu, bütün dünyada da böyle galiba... Yabancı meşhurların çoğu bizim gibi. Onlar da sık sık boşanıyorlar. Ve eğer sanatçı olmasaydım çok mutlu bir aile yaratabileceğime inanıyorum.Erol Büyükburç, eşi Ayla Tayman'la boşandıktan sonra, bir süre birlikte yaşadı.

BARIŞ MANÇO: Eşim Marle Claude ile yıllar önce verdiğim bir söz nedeniyle evlendim. Oysa her bakımdan Türk geleneklerine bağlı bir insan olan benim, bir Avrupalı ile anlaşmama imkan yoktu. Bunu evlendikten kısa bir süre sonra anladım. Bu arada araya bazı tatsız hadiseler de girince boşanmak zorunda kaldım. Evleneceğim zaman kültür seviyesi bana eşit veya yakın, anlattığımı anlayacak, bana kendisi de bir şeyler anlatabilecek bir kadınla evlenmek isterim. İşte o kadınla olan evliliğim her halde hayat boyu devam eder.

Cem Karaca ve Meriç Başaran, sanat dünyasının en mutlu çiftlerindendi. Fakat ne olduysa oldu, birden boşanmaya karar verdiler. Karı-koca, boşandıktan sonra da bir süre birlikte yaşadılar. Bu aşk hikayesi her ikisinin de, üçüncü evliliklerini yapmalarıyla bitti.CEM KARACA: Eşlerin aynı meslekten olması, özellikle bir de sanatçı olurlarsa, aralarında ister istemez bazı anlaşmazlıklar doğuruyor. En azından aynı çevrede oldukları için her ikisi de birbirinin açıklarını olduğu anda duyuyor. Ve belki de en önemlisi kadın, erkekle kendisini eşit saydığı için susmasını bilmiyor. Bunun aksini ispat eden bir örnek var önümde: Annemle babam. Onlar biri bağırdığı zaman diğeri susmasını bilen ender çiftlerden. İlk iki eşim de sanatçıydı. Onlar benim, ben onların açıklarını çok çabuk duyduk. Kendilerini erkekle eşit saydılar, susmasını, itat etmesini bilmediler. Bu yüzden boşandım.

BERKANT: Açık konuşmak isterim. Eşimle kavgalarımızın tek nedeni benim ihanetierimdi. Bu Evliliklerinin kendi ihanetleri yüzünden yıkıldığını söyleyen Berkant, ikinci eşi Serpil Örümcer’le görülüyor.kavgalar yıllarca devam etti. Sonunda ikimiz de yıpranıp, birbirinden tamamen kopmuş, mutsuz bir evli çift haline geldik. En iyisi bu yıkılmış evliliği daha fazla sürdürmeyip, boşanmaktı. Böylelikle daha yaşlarımız gençken yeniden şansımızı denemek imkanımız olacaktı. Karımla karşılıklı anlaşarak birbirimize mutlu bir yaşantı dileğiyle ayrıldık.

ALPAY: Hayatım hakkında karar verirken her şeyden önce yirminci asırda yaşayan medeni bir insan olduğumu aklımdan çıkarmam. Bana göre evlilik iki insanın birbiriyle tamamen dayanışması, birbirini başka hiç kimseyi göremeyecek kadar çok sevmesidir. Dayanışma azaldığı, sevgi başka taraflara yöneldiği veya aşk alışkanlıkla yer değiştirdiği anda evlilik bitmeli bence. Bir şey ya fevkalade olmalı, ya da başından koparılıp atılmalı. Eğer ben de birçok mutsuz evli gibi yaşamımı sürdürmek isteseydim herhalde bugün dördüncü eşimle olmazdım. Kültürlü ve medeni iki insan, ayrılmayı medenice görüştükten sonra koparabilirler mutsuz evliliklerini. Ve daha İşin başında, yıpranmadan kendi hayatlarını yeniden hazırlamak imkanını bulurlar.Alpay, üçüncü eşi Feyza ile mutlu günlerinde. Sanatçı geçen yıl üçüncü eşinden boşanıp, dördüncü evliliğini yaptı.

MUZAFFER TEMA: Evliliğin sanatçı kişiliğiyle zor bağdaşması, biz sanatçıların mutsuz evliliklerinin müdafaası olur her zaman. Dört defa evlendim. Ve emin olun kendimi müdafaa etmek istemiyorum. İster, istemez mutsuzluğa sürüklendim. Eğer sanatçı olmasaydım ben de herhalde mutlu bir aile yuvasına kavuşabilirdim.

(Not: Manşet fotoğrafında Fikret Hakan, üçüncü eşi Neşecan Paşmak ve kızı Elif ile görülüyor.)

(Ses Dergisi- 4 Kasım 1972)