Uzay Yolu, İstanbul'da

Yayın Tarihi : 12 Aralık 2012
15155
Turist Ömer Uzay Yolu'nda filminin çekimlerine başlandı. Sadri Alışık'ın başrolde oynadığı filmde Kaptan Kirk'ü Cemil Şahbaz, Mr. Spock'ı Erol Amaç canlandırıyor. Jenice rolünde ise Elif Pektaş oynuyor...


«UZAY YOLU» bir Amerikan televizyon filmi serisi. Yıllardır dünyanın en büyük televizyon istasyonlarında gösteriliyor. Programın yedi yıl kadarlık bir mazisi var. Önceleri senaryolar belirli şahıslar tarafından yazılırmış. Sonra meraklıları hikâyeler yazıp göndermeye başlamışlar. Bugün artık seyirciler tarafından bolca senaryo hikayesi gönderildiği için filmin yapımcıları hiç konu sıkıntısı çekmiyorlarmış.

Amerika, İngiltere ve Avrupa'nın bütün büyük ülkelerinde yıllar önce uzay gemisi Atılgan mürettebatının giydiği üniformalar piyasaya çıkarılmış. Hatta bir ara gemide çalışanların sivri favorileri gençler tarafından benimsenmiş. Bugün hala büyük şehirlerin oyuncakçılarında Mr. Spock'un plastikten yapılmış boy, boy uzun kulakları satılıyormuş...

Yedi yıllık seriyi Türkiye televizyonları 1,5 yıl kadar önce yayına koydular. Dış ülkelerde bugün hala ilgiyle izlenen «Uzay Yolu» bizde de kısa zamanda seyircinin büyük ölçüde ilgisini çekti. Filmin dublajını yapan sanatçıların (özellikle Mr. Spock'u seslendiren Erol Amaç) sesleri bile halk tarafından benimsendi.

Televizyonda filmi seslendiren sanatçılar için özel bir karar alındı; «Uzay Yolu'nun dublajını yapan sanatçılar, diğer televizyon filmlerinde konuşamazlar».


Böylesine ilgi gören bu seri film eğer yerli filmciler tarafından sinemaya aktarılmasa, herhalde artık filmciliğimizin tamamen özelliğini kaybettiğini söylememiz gerekirdi!

>«Uzay Yolu»nu sinemaya aktarma konusunda en atik davranan Hulki Saner oldu. Ve geçtiğimiz haftalarda filmin çekimine başladı. Ancak «Uzay Yolu» bir değişiklikle filme alınıyor.

Televizyonda seyrettiğimiz Atılgan mürettebatının içine bir Türk tipi «Turist Ömer» katılıyor. Eğer «Uzay Yolu »nu televizyonda, izliyor ve özelliklerini biliyorsanız yukarıdaki satırları okuduğunuz zaman muhakkak aklınıza şu soru takılmıştır: «Turist Ömer 'Uzay Yolunun o ciddi havasının içine katılır mı?» Evet, Turist Ömer «Uzay Yolu»nun içine girer. Çünkü filmi yapan prodüktörün «filmin iş yapmaması» korkusu vardır. Turist'in belirli müşterisi, prodüktör için bir garantidir. «Uzay Yolu» ile birleşince muhakkak ki, bu garanti daha da artacaktır. «Uzay Yolu»nun içine Turist Ömer karışınca filmin ciddi havası kaybolacaktır kesinlikle. Peki «Uzay Yolu» meraklıları ne derler bu işe?

Bu konuda filmin süpervizörü ve senaristi Ferdi Merter şöyle konuşuyor:
- «Bir yılı aşkın bir süredir 'Uzay Yolu'nun dublajına katılıyorum. Filmi en ince ayrıntısına kadar inceledim. Komedi haline sokulmuş bir 'Uzay Yolu'na seyircinin göstereceği tepkiyi bırakın, öncelikle ben buna karşıyım. Filmin komedi unsuru tamamen Turist Ömer'in üzerinde toplanıyor. Turist, 'Uzay Yolu'nun özellikleri ve karakterleriyle alay etmeden, komediyi kendi başına meydana getiriyor.»

Filmde yakışıklı Kaptan Kirk'ü bu yılın SES Sinema Artisti Yarışması ikincisi Cemil Şahbaz oynuyor. Arkadaşları tarafından daha önce «Kaptan Kirk» diye çağrılan Şahbaz, gerçekten şaşılacak derecede benziyor Kirk'e.

Uzun kulaklı, yeşil kanlı, Volkan - Dünya melezi Mr. Spock'u televizyonda aynı kişinin dublajını yapan Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Erol Amaç canlandırıyor. Diğer rollerdeki sanatçılar ise şöyle sıralanıyor: «Uhura» Füsun Olgaç, «Jenice» Elif Pektas, «Sulu» Nuri Uğur, «Scothy» Yılmaz Şahin, «Profesör» Kayhan Yıldızoğlu ve Doktor Mc Coy», televizyonda aynı kişiyi seslendiren Ferdi Merter.

Bir de Turist Ömer var tabii, o da Sadri Alışık. Filmin yönetmenliğini Hulki Saner yapıyor, kameraman ise Özdemir Öğüt. Film, ekim sonunda vizyona girecek, eğer halk tarafından tutulursa, yaz başında ikincisi çekilecek.

(1 Eylül 1973)