Vogue'un 1958 sonbahar kreasyonları

Yayın Tarihi : 19 Mart 2012
11230
Amerikan «Vogue» moda müessesesi 1958 sonbaharı için hazırladığı kreasyonlarını, Avrupa'nın çeşitli memleketlerine mensup güzel mankenlerle teşhir etti. Yukarıda fotoğrafta, üzeri renkli çiçeklerle emprime edilmiş naylondon bir elbise ve onun altında uçları bir karış eninde dantelli gene naylondan bir jüpon var. Modelde yaka ve kol bulunmamakta. Beden düz, etek bol, kabarık ve ve kısa. Belinde gene kendi kumaşından yapılmış ince bir sentür var.

 


Bugünden itibaren moda yazılarına başlıyoruz. İlk yazımızda, Vogue'un, 1958 sonbahar kreasyonları yer alıyor. Yazı, 18 Ağustos 1958 tarihli bir dergiden...

**********

Amerikan «Vogue» moda müessesesi 1958 sonbaharı için hazırladığı kreasyonlarını, Avrupa'nın çeşitli memleketlerine mensup güzel mankenlerle teşhir etmektedir. Brüksel Sergisi'ndeki Amerikan pavyonuna gelen ziyaretçilerin büyük bir alâka ile karşıladığı bu, günlük defileler, Belçika'ya giden moda muharririmiz Süavi Sonar tarafından tespit edilmiştir.

İKİ ÇEŞİT - Solda, Brüksel Sergisi'nde teşhir edilen Amerikan modasına ait iki örnek görülmektedir. Sağdaki günlük elbisenin yuvarlak yakası, düz bedeni, pileli kısa eteği ve belin aşağısında ince bir kemeri vardır. Soldakinin bedeni düz, eteği pensler vasıtasile kabarıktır.

RAHAT - Son zamanlarda Amerikalı hanımlar pratikliği ve rahatlığı bakımından gündelik kıyafet olarak pantolonu tercih etmektedirler. Yanda bu sezonun Amerikan modası bir pantolon ve bluz görülüyor. Havlu kumaşından yapılmış olan bluz spor yakalı, kısa japone kollu ve bol bedenlidir. Beyaz keten pantolonun paçaları kısa ve dardır.

ÇİÇEKLİ — Mavi zemin üzerine çeşitli renklerde çiçekler emprime edilmiş olan bu modelde de eskinin tesiri bariz şekilde görülmektedir. Yaka ve kol yok. Beden düz olarak kalçanın altına kadar iniyor. Pileli etek boyu diz hizasındadır.

CEPKENLİ — Üst kısmında cepken varmış hissini veren model, en çok beğenilenlerden biri olmuştur. Yaka yuvarlak, kol yok. Beden robalı ve pensli, etek belden pilelidir. Elbisenin hususiyeti, öndeki siyah kadife düğmeler ve par.