Yeşilçam'ın Laponyalı Güzeli: Eva Bender

Yayın Tarihi : 27 Temmuz 2013
86054
1944 yılında İsveç'in kuzeyinde doğan «Eva Abrahamson», şimdi «Eva Bender» adıyla Yeşilçam'da yıldız olma yolunda...

 

Rejisör Halit Refiğ'in eşi olan Eva Bender, 1944 yılında İsveç'in kuzey bölgesi Laponya'da doğmuş. Babasının adı Walter, annesi ise Anna.

Eva Bender, Yeşilçam'ın yeni güzeli aslen İsveçli...Aile, Eva 16 yaşındayken Stockholm'e taşınmış, liseyi de burada bitirmiş. Biir süre öğretmen yardımcılığı yapmış, sonra ana vatanını terketmiş. 

Sarı saçlı, yeşil gözlü, uzun boylu, sempatik tavırlı bu kuzey dilberinin Halit Refiğ'le tanışması 1966 yılına rastlıyor. Türkiye'ye gelen ve bir gazinoda çalışmaya başlayan Eva Abrahamson'a bir gün İstiklal Caddesi'nde rastlayan Halit Refiğ, Eva'nın tipini pek beğenmiş, ona o günlerde çevirmekte olduğu «Kız Kolunda Damga Var» adlı film için teklifte bulunmuş. 

"Olurdu, olmazdı" derken Eva Abrahamson sonunda teklifi kabul edip ilk filmini çevirmiş. Filmi çevirirken bu işten pek hoşlanmamış ama sonra perdede 3-5 dakika da olsa kendini görünce, birden heyecanlanmış ve kendi kendine «bu işe devam» kararını vermiş. «İlk ve Son», «Son Gece» filmlerinde kısa roller oynamış. Bu arada Halit Refiğ'le rejisör-artist şeklinde başlayan ilişkileri kısa bir süre sonra renk değiştirip flört olmuş, aşka dönmüş ve iki genç, takvimlerin 6 Kasım 1968 tarihini gösterdikleri gün kendilerini nikah masasında buluvermişler. 

Halit Refiğ, Eva Bender'i İstiklal Caddesi'nde yürürken keşfetti.Prodüktör Ali Dilber'le sinema yazarı Giovanni Scognamillo'nun şehadetiyle evlenmişler. Böylece Eva Abrahamson, "Eva Refiğ" olmuş. Bu yaz başında «Bir Türk'e Gönül Verdim» adlı filmin başrolünde oynayan Eva, halen «Yaşamak Ne Güzel Şey»de de önemli rollerden birini oynuyor. Yalnız bu son iki filmin afişinde adı «Eva Abrahamson» olarak değil, «Eva Bender» olarak yazılı. Bu «soyadı değişikliği»nin sebebini sorduğumuz Halit Refiğ bize şunları anlattı:

- «Eva Türkiye'de kendine yeni bir dünya kuruyor. Biliyorsunuz, kendisi İsveçlidir. Tarihi biraz karıştırdım... Biz, İsveçlilerle ilk defa Demirbaş Şarl zamanında ilişki kurmuşuz. Şarl, Ruslardan kaçıp o zaman bizim hudutlarımız içinde bulunan Bender şehrine sığınmış. Bu yüzden Eva'nın soyadını Bender koyduk.»

Eva Bender'in çok sevimli bir Türkçesi var! Kendisi henüz Türkiye dışında film çevirmediği için Türk sinemasının çalışma şartlarıyla dışarının şartlarını mukayese edemiyor, ama Türk sineması hakkında sorulanlara o sevimli Türkçesiyle hemen cevap veriyor.

Eva Bender'in gerçek adı Eva Abrahamson...Cevap veremediği tek bir soru var:

- «En çok hangi yıldızı beğeniyorsunuz?» dendiği zaman, «Bilmem» diyor. «Hepsinin filmini görmedim ki...»

Ama peşinden hemen şunu ilave ediyor:

- «Herkes Türkan Şoray'ı beğendiğine göre, herhalde Türk sinemasının en «Türk tipli» kadını odur...»

- «Peki ya Türk sineması?» diyoruz.

- «Memnunum» diyor Eva Bender, «İnsanları iyi, arkadaş, dost.»

- «İsveç sineması?»

- «Bilmem. Orada film çevirmedim ki. Sadece çevrilen filmleri seyrederdim. Beğendiğim de olurdu, beğenmediğim de...»

- «İmkan olsa» diyoruz, «Orada film çevirir misiniz?»

- «Çeviririm» diyor. «Ama sonra hemen buraya gelirim yine. Çünkü ben Türkiye'yi, Türk insanlarını çok seviyorum, onun için buradayım ve burada kalacağım...»

Eva Bender, 1968'de yönetmen Halit Refiğ ile evlendi.- «Peki» diyoruz. «Siz bugüne kadar beş film çevirdiniz ve bu beş filmde iki rejisörle çalıştınız. Memduh Ün'le Halit Refiğ'in mukayesesini yapar mısınız?» Eva Bender gülüyor ve şu cevabı veriyor:

- «Yapamam. Memduh Bey'in iki filminde çalıştım, ama bunlarda rolüm çok kısaydı. Ama şunu söyleyebilirim. Halit iyi rejisör. Memduh Bey'in de filmlerini gördüm. O da iyi...»

(Ses Dergisi - 18 Ekim 1969)