Yeşilçam'ın sporcular ordusu

Yayın Tarihi : 31 Ağustos 2012
20747
Türkiye'nin önde gelen birçok sporcusu, aktif olarak oynadıkları zamanlarda ya da spor yaşamlarını noktaladıktan sonra oyuncu, yapımcı, yönetmen olarak Yeşilçam'da birçok filmde görev almıştır. Üstte "Taçsız Kral" filminde, ünlü Galatasaraylı futbolcu Metin Oktay; Ajda Pekkan, Gönül Yazar ve Ayten Kaçmaz (Gökçer) ile görülüyor...

 


Türkiye'de spor-sinema alışverişi ilk, Bülent Eken'le (soldaki fotoğrafta, en sağdaki futbolcu) başlamıştır denilebilir. Galatasaray'ın milli santrhafı futbolu bırakmadan önce, 1949'da «Ölünceye Kadar Seninim» adlı bir film çevirmiş ve Gülistan Güzey-Kani Kıpçak ikilisi ile başrolü paylaşmıştı. Hayal meyal hatırladığımız bu filmin konusu şöyleydi. Kani Kıpçak'la Gülistan Güzey filmde mutsuz bir karı-kocayı canlandırıyorlardı. Bülent Eken de ya Gülistan Güzey'in, ya da Kani Kıpçak'ın kardeşi rolündeydi. Galatasaray'ın mahalli ligde ( o zaman milli lig falan yoktu tabii) oynadığı maçlar da filmde epey önemli bir yer tutuyordu.

(Soldaki fotoğrafta, Osman Alyanak - en soldaki - Galatasaray'ın ünlü kadrosunda Taylor Bülent ve Gündüz Kılıç ile...)

Filmcilerin «artist-sporcu» kullanmalarının sebebi açıktır. Sporda ün yapmış, geniş seyirci topluluklarının ilgisini çekmiş bir sporcu, filmci için daima sağlam bir gişe garantisi demektir.

Spor-sinema alışverişi denince akla ilk gelen 1965 yılında çevrilen «Taçsız Kral» filmi oluyor. Bu filmin haberi Yeşilçam'ın ortasında bir bomba gibi patlamış, bütün prodüktörler, «Kardeşim adamlar parayı vurdular! Sinemayla spor bir daha asla böyle birleştirilemez. Milyonlarca sinema seyircisi yanında, milyonlarca sporsever de bu filme koşacak» demişlerdi.

Metin Oktay'ın başrolü oynadığı bu filmin kalabalık bir kadrosu vardı. Ayten Kaçmaz (Gökçer). Gönül Yazar, Ajda Pekkan ve Erol Taş'ın dışında Orhan Şeref Apak'tan Gündüz Kılıç'a kadar bütün bir Galatasaray takımından ordinaryüs Lefter'e kadar birçok futbol şöhreti de Metin'in filminde rol almıştı.

(Soldaki fotoğrafta, Metin Oktay ile Ajda Pekkan, filmin bir sahnesinde...)

Aynı yıl transfer piyasasını allak bullak eden bir olay gerçekleşmiş ve bir yıl önce ikinci lig takımlarından alınıp Beşiktaş'a yerleştirilen Şenol'la Birol Fenerbahçe'ye transfer edilmişti. Metin'i elden kaçırdıklarına hayıflanan filmcilerden biri de tuttu «Şenol, Birol, Gol» adlı bir filmi çevirdi. Bu filmde de birçok şöhret rol almıştı. Fatma Girik. Gülsün Kamu gibi sinema şöhretlerinin yanısıra Fenerbahçeli futbolcular da arkadaşlarının başrolü oynadığı filmde beyazperdede gözükmüşler, bu arada Necdet Tosun da filmde Fenerbahçe'nin yıllanmış malzemecisinin yerini alıvermişti...

Başka... Mikro Mustafa (alttaki fotoğraf) vardı beyazperdede boy gösteren sporcu... Boyunun küçüklüğünden, tipinin ufaklığından dolayı "Mikro» lakabıyla tanınan Fenerbahçeli sağaçık Mustafa bir filmde eli tabancalı gangster rolüne çıkmıştı. Çadır tiyatrolarının unutulmaz ismi Varol Ürkmez (halen Galatasaray formasını giyen kaleci Varol) de furyadan nasibini almış ve «Kavgasız Yaşayalım» adlı filmde jönprömiye oynamıştı.

Bundan yıllarca önce Karakartal'ın fırtına forvetinde 7 numaralı formayı giyen sert hatlı, kıvırcık saçlı, yakışıklı bir delikanlı vardı. Seyircilerin «Artist Memduh» olarak tanıdıkları bu genç, Tıp Fakültesi'nde okurken sinemaya girdi. Önce «Turhan Ün» takma adıyla filmlerde jönprömiye oynadı, sonra rejisörlüğe başladı ve «Üç Arkadaş»la mesleğinin zirvesine erişti. Evet, rejisör ve prodüktör Memduh Ün bir süre Beşiktaş formasını giymişti.

(Alttaki fotoğrafta, Varol Ürkmez - en sağdaki - "Şekerli misin" filminde Tanju Okan, Münir Özkul ve Mürüvvet Sim ile...)

Peki diğerleri... Galatasaray genç takımıyla Vefa'da forma giyen Önder Somer günümüzün tanınmış bir sinema oyuncusudur. Bir dönemin Gündüz Kılıç'lı ünlü Galatasaray'ında top koşturan Tayyar Osman, sonrasında Osman Alyanak olarak, en önemli karakter oyuncularından biri olarak parladı. Mülkiye'de basket, Ankaragücü ve Fenerbahçe'de futbol oynayan meşhur Yılmaz Gündüz birçok filmin başrolünde oynadıktan sonra şimdi prodüktörlük yapmaktadır. Emniyet ve Fenerbahçe'nin unutulmaz orta hafı Osman Gökmen de jübilesini yaptıktan sonra Ak-Ün filme girmiştir. Takdimci ve şarkı sözü yazarı Fecri Ebcioğlu, Fenerbahçe ve Adalet'in eski kalecilerindendir.

(Alttaki fotoğrafta, Memduh Ün - sağdan ikinci - Beşiktaş'ın 1941-45 yılları arasındaki ünlü kadrosunda...)

Ahmet Tarık Tekçe'nin kardeşi Necip Tekçe, Ankaragücü, Fenerbahçe ve Emniyet takımlarında solaçık oynamıştır. İki elinde dört bin marifet olan Hasan Kazankaya'yı Beykozlular hala «Sağ haf Arap Hasan» olarak tanımaktadır.

Bir zamanların ünlü sinema artisti Orhan Günşiray , Beyoğluspor'da santrhaf ve santrfor olarak başarılı maçlar çıkarmıştır. Oktar Durukan'la Tunç Oral, Fenerbahçe genç takımının birçok maçlarında sarı-lacivertli formanın hakkını vermitir. Uğur Film'in işletme müdürü Necmi Ongan da zamanında Galatasaray'ın bir numaralı formasını giyip uzun süre kalecilik yapmıştır. Fenerbahçeli Can Bartu ise ithalatçı «Ekran Film in hissedarıdır.

Bu, işin futbol cephesi... Gelelim diğer spor dallarına: Bugün Kervan Film'in prodüksiyon amirliğini yapan İsmail Gonca tanınmış bir boksördü. Türk sinemasında İsmail Gonca'dan başka iki boksör daha vardır. Bunlardan biri Aydın Demir, ikincisi ise Ali Yaylacı'dır. Aydın Demir arkadaşları gibi Yeşilçam'da kalıcı olmadı. Birkaç filmde başarılı roller oynadıktan sonra sinemaya, «Elveda» dedi... Ali Yaylacı ise sinemada prodüktörlüğü seçti... Halen Meşale Film şirketinin sahibidir.

(Soldaki fotoğrafta, Yavuz Selekman - en gerideki - Karaoğlan Camoka'nın İntikamı filminde Kartal Tibet ve Figen Say ile...)

Hasan Demirtaş Galatasaray'da basket oynayıp genç milli olduktan sonra, Oktay Gürsel de 400 metre çekiçte Türkiye rekorları kırdıktan sonra sinemaya geldiler... Her ikisi de şu anda ikinci sınıf filmlerde başrole çıkıp kendilerini geleceğe hazırlamaya çalışıyorlar.

Bu faslı da kapamadan önce üç ismi daha listemize ilâve etmek isteriz. Bunlardan ilki Hasan Ceylan'dır. Türk sinemasının ünlü karakter oyuncusunun gençliğinde yaman bir bisikletçi olduğunu, eminiz pek az kişi bilir... Sonra Yeşilçam'da millî bir de güreşçi var: Yavuz Selekman... «Karaoğlan» filmlerinde rol alan Selekman. Tabii bu arada 1952'de «Tarzan İstanbul'da» adlı bir filmde rol alan milli çekiçci Toma Balcı ile 1955 yılında, «Yörük Ali» filminde başrol oynayan şampiyon güreşçimiz Celal Atik ile 1956'da "İlahi Güreşçi" filminde Koca Yusuf'un hayatını oynayan Hayrobolulu Süleyman Pehlivan'ı da unutmamak gerekir.

Şimdiye kadar hep erkeklerden bahsettik. Maalesef sinemamızda kadın sporcu pek az. Topu topu 3 tane... Bunlardan ilki yüzücü ve voleybolcu Galatasaray'lı Lale Oraloğlu (soldaki fotoğraf). Oraloğlu bugün tiyatro ve sinemamızın en ünlü isimlerinden biri. İkincisi Cüneyt Gökçer'in eşi Ayten Gökçer. O da birkaç yıl yüzücülük yapmış... Kadın sporcuların sonuncusu Nil Kutval... Rasimpaşa'da voleybol oynayan Nil Kutval, SES Sinema Artisti Yarışması'nı kazanıp peşpeşe filmler çevirmişti. (Solda, Nil Kutval, bir filmde Yılmaz Gündüz ile görülüyor...)

(23 Ağustos 1969)