Her rolün adamı: Yıldırım Gencer

Yayın Tarihi : 17 Ocak 2016
8448
Ticaretle uğraşırken, işleri bozulduğu bir sırada Orhon Murat Arıburnu'nun teklifi üzerine sinemaya geçen Yıldırım Gencer, hem jön, hem de karakter rollerine çıkıyor.

 

17 Ocak 2005'te yaşama veda eden Yeşilçam'ın usta oyuncularından Yıldırım Gencer'in ölüm yıldönümü anısına...

* * *

Adapazarı'nda Ziyaettin Efendi ile Nebahat Hanım ikisi kız, üçü erkek beş çocuklarıyla mesut bir ömür sürüp giderlermiş. Ziyaettin Efendi, Adapazarı'nın hatırı sayılır zenginlerden bir adam. Hani şöyle bir silkinse etrafa milyonlar saçacak türden... 

Yıldırım Gencer, bugüne kadar 39 filmde oynadı.Bu ailenin saadeti ikinci çocuklarının aileden ayrılmak, gurbete çıkmak isteğiyle bozulmuş. Evde düzen, dirlik diye bir şey kalmamış.

"Yapma Yıldırım, etme Yıldırım» demişler, ama dinletememişler. Aile içinde bir anlaşmazlığı onur  meselesi yapan Yıldırım Gencer bavulunu kaptığı gibi gurbete çıkmış, soluğu İstanbul'da almış.

Daha önce Galatasaray Lisesi'nde okurken 6 yılını geçirdiği İstanbul'a  bu ikinci gelişinde hemen ticaret hayatına atılmış. İşleri bir süre iyi gitmiş, ama sonradan  bozulmuş. Günden güne bozulan işlerine bakıp kara kara düşünen Yıldırım Gencer'in karşısına bir gün Orhon Murat Arıburnu çıkınca Yıldırım'ın da talihi birden   değişmiş, kendisini sinema aleminin içinde buluvermiş.

Orhon Arıburnu onu görür görmez, «Siz tam benim aradığım adamsınız. Bir film çevireceğim.  Sizin gibi birine ihtiyacım var. Bu filmde oynar mısınız?» diye sormuş.

O güne kadar Yıldınm Gencer'in sinemayla ilgisi sadece bir seyirci olmakmış, Orhon Arıburnu'ndan düşünmek için mühlet istemiş. Bir süre sonra kendisine verilen adrese gitmiş ve «Elalem Ne Der?» adlı filmde başrol oynayarak ticaret hayatını kapatıp, «aktör Yıldırım» oluvermiş...

Bundan 4 yıl önce, 1963'te sinemaya giren Yıldırım Gencer, bugüne kadar 39 film çevirmiş. «Elalem Ne Der?»den başka. «Kocatepe'nin Üç Süvarisi», «Affedilmeyen Günah», «Kanlı Kale», «Sırtımdaki Bıçak», «Kumsalda Üç Kadın», «Killing istanbul'da», «Killing Uçan Adama Karşı» ve «Killing Caniler Kralı» adlı fimlerde başrolde oynamış. Hem jön, hem de karakter rollerine çıkmış.

Yıldırım Gencer, Adapazarı'nda oldukça varlıklı bir ailenin ikinci çocuğu olarak doğdu.25 Kasım 1936'da Adapazarı'nda doğan, 12 Haziran 1956'da evlenen, 17 Ağustos 1963'te de sinemaya giren Yıldırım Gencer; Tuncer ve Tunç adlı iki erkek çocuk babası. Meramını anlatabilecek kadar Fransızca konuşabilen, Yıldırım Gencer'in en büyük dileği, Türk sinemasının içinde bulunduğu çıkmazdan bir an önce kurtulması.

Bunu, sebeplerini izah ederek uzun uzun anlatıyor ve konuşmasını, «Sinemanın insanları kötü, şartları kötü. Fakat ben bu işi meslek olarak çok seviyorum. Onun için de her şeye rağmen sinemanın içindeyim. İnşallah bu durum yakında düzelecek ve biz de sanat filmleri yapacağız» diyerek bitiriyor.

(Ses Dergisi - 14 Ekim 1967)