Yıldızların sahnedeki ilk rolleri

Yayın Tarihi : 28 Ekim 2016
5091
Yüzlerce kez sahneye çıkmış olan tiyatro oyuncularının kariyerlerindeki ilk oyunları unutulmazdır...

 

Aliye Rona ilk önemli rolünü Elektra piyesinde oynadı...Bugün mesleklerinde zirveye erişmiş ve yıllardır başarılı roller oynamış olan tiyatrolarımızın en tanınmış artistleri, hala sahneye çıktıkları ilk günün heyecanını ve oynadıkları ilk rolü unutamazlar. Gerçekten de bir tiyatro sanatçısı için oynadığı ilk rol unutulmayacak bir hatıradır. İşte ünlü tiyatro oyuncularımızın sahnedeki ilk oyunları:

Yıldız Kenter, konservatuarı bitirdikten sonra ilk defa Shakespeare'in «On ikinci Gece» komedisinde Olivia rolü ile sahnede görünmüştü. Yıldız'ın sahneyi meslek olarak seçmesine de Agah Hün sebep olmuştur. Cebeci'de aynı apartmanın alt katında oturan Agah ağabeyi, bu güzel kızdaki sanat cevherini fark edince onu kolundan tuttuğu gibi konservatuvara götürmüş, Yıldız Kenter imtihana çıktığı ilk gün, okulun küçük sahnesinde ayağı halıya takılarak tökezlenmiş, yere yuvarlanmıştı.

Müşfik Kenter ise küçükken tiyatro ile hiç ilgilenmiyordu. Basketboldan başka bir şey düşünmüyordu. İlk defa «Küçük Şehir» piyesinde ufacık bir hamal rolüyle sahneye adımını attı. Bir daha da sahneden inemedi.

Şükran Güngör, içinde tiyatro aşkı buram buram tüten bir okul talebesi iken Muhsin Ertuğrul'a müracaat etmiş onun tavassutu ile Küçük Sahne'de «Fareler ve İnsanlar» piyesinde en büyük
rol olan George'u canlandırmıştı.

Altan Erbulak, sahneye ilk defa çıktığı «Amphitrion» komedisinde Yılmaz Gruda ile...Kamran Yüce'nin sanat mazisi daha eskidir, 6 Tiyatrosu'nda «Ermiş Jean» piyesinde oynamıştır.

Haldun Dormen, Amerika'daki tiyatro tahsilini bitirip yurda döndükten sonra ilk defa Küçük Sahne'de «Cinayet Var» adında bir piyeste komiser rolünü oynadı.

Altan Erbulak'ın tiyatro ile bir ilgisi yoktu. Karikatür yapan kendi halinde sevimli bir delikanlıydı. Altan'ın sempatik halini gören Haldun Dormen bir gün ona «Cep Tiyatrosu»nda oynar mısın?» dedi ve cevabını beklemeden «Amphitrion» piyesindeki Köle Sosias rolünü verdi.

Erol Günaydın'ın, Galatasaray Lisesi'nde Öğrenci iken tiyatro ile hiç ilgisi yoktu. Sadece bol bol espri ve arkadaşları ile hocalarının taklitlerini yapardı. Sonradan tiyatroya merak sardı ve onu da ilk defa sahneye çıkaran Haldun Dormen oldu, «Yalancı»da başrolde oynattı.

Bugün sahnemizin şöhretleri arasına giren Yılmaz Gruda, Erol Keskin ve Yıldız Alpar da bu Cep Tiyatrosu'nda sahneye ilk adımlarını atmışlardı.

Nisa Serezli, Gençlik Tiyatrosu'ndaki «Yarın Başka Olacaktır» piyesi ile sahneye adım attı.Fikret Hakan'ın kalbi küçüklükten beri tiyatro aşkı ile yanardı. Haldun Dormen ona Cep'te «Kaygısız» piyesinde hiç konuşmayan bir rol vermişti, ama o ilk rolünü Küçük Sahne'de «Karaağaçlar Altında» piyesinde oynadı.

İzzet Günay da «Kaygısız» ile sahneye adımını atmıştı.

Nisa Serezli de ilk defa Gençlik Tiyatrosu'nda Avni Dilligil'in yönetimindeki «Yarın Başka Olacaktır» piyesinde sahneye çıkmıştı.

Aliye, İzmir Şehir Tiyatrosu'nda «Elektra» piyesinde başrolde sahneye çıkmıştı.

Ani İpekkaya ve Ergun Köknar'ın ilk profesyonel rolleri, Arena'nın açılışını yapan Übü oyunundaydı.Bedia Muvahhit, yıllarca önce, İzmir'de «Ceza Kanunu» piyesinde Atatürk'ün huzurunda ilk rolünü oynamıştı.

Müfit Kiper «Mucire», Melahat İçli «Yalı Uşağı», Agah Hün «Antigone», Reşit Gürzap «Bayader» operetinde, Ferih Egemen «Yedi Köyün Zeynebi», Avni Dilligil «Hamlet;», Perihan Tedü ve Gülistan Güzey «Nasıl Hoşunuza Giderse?» komedisinde sahneye adımlarını atmışlardı.

Ergun Köknar'a gelince, babasının mesleğini seçtikten sonra ilk defa «Übü» piyesinde oynarken rol arkadaşı Ani Şahnazar (İpekkaya) da aynı oyunla profesyonel oluyordu.

Ayfer Feray ile Metin Serezli, Papaz Kaçtı ile tiyatroya başladı.Metin Serezli ile Ayfer Feray da ilk defa, Haldun Dormen'in yönettiği «Papaz Kaçtı» piyesinde sahneye adımlarını atmışlardı.

Komedi oyuncularımızdan Ali Sururi'nin ilk oynadığı piyes, Şehir Tiyatrosu'nda sahneye konulan «Beyaz Gömlekliler» adında bir dramdır. Eşi Alev Sururi ise, Attila operetinde balerin olarak sahneye çıkmıştı.

Muzaffer Hepgüler ilk defa Kadıköy Halkevi'nde sahneye çıkmış, Tevhit Bilge ise Şişli Halkevi'nde ilk şöhretini yaptıktan sonra «Alabanda» revüsünde profesyonel olmuştur.

Yenilerden Salih Güney, Konservatuvar'da bir süre okuduktan sonra, Genar'da «Aşk Zinciri» piyesinde sahneye adımını attı. Zeki Müren'in oynadığı ilk sahne eseri «Çay ve Sempati»dir.

Salih Güney ilk defa Genar'daki Aşk Zinciri oyunuyla sahneye adım attı. Fotoğrafta Nurhan Nur ile...Gülriz Sururi çocukken «Şeytan» piyesinde, Engin Cezzar «Hamlet»te, Nezihe Becerikli «Lüküs Hayat» operetinde balerin olarak, İsmet Ay «Minna von Barhelm»de, Mücap Ofluoğlu «Jül Sezar»da, Altan karındaş «Kanlı Düğün», Lale Oraloğlu «Yarış», Muammer Karaca ve Şaziye Moral «Renkli Fener» piyeslerinde sahneye çıkmıştır.

 

(Not: Manşet fotoğrafında Bedia Muvahhit yer almaktadır.)

(Ses Dergisi - 22 Temmuz 1967)