Yul Brynner, kemençe ile horona hayran kaldı

Yayın Tarihi : 08 Eylül 2012
15748
"Kral ve Ben"in unutulmaz aktörü Yul Brynner, "Atatürk" filmi için görüşmeler yapmak üzere Türkiye'ye geldi. Dazlak kafasıyla ünlü oyuncu, folklor gösterisinde ilk kez gördüğü kemençeye büyük ilgi gösterdi.

Beyazperdede Atatürk'ün hayatını canlandırması planlanan ünlü aktör Yul Brynner, Türkiye'ye geldi.

Hafızalardan silinmeyen "Kral ve Ben" filmindeki oyunuyla Oscar kazanan ünlü "dazlak", İstanbul ve Ankara'da geçirdiği 5 gün içinde çeşitli görüşmeler yaptı.

Doğum yapması beklenen eşini İsviçre'de bırakan Yul Brynner, beraberinde 15 yaşındaki oğlunu da getirdi. Önce İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi. Atatürk ile ilgili güzel sözler söyledi. Ankara'da Anıtkabir'i ziyaret etti. Bakanlarla görüşmeler yaptı. Sonra'da İsviçre'ye kendisini bekleyen eşinin yanına döndü.

İstanbul'da halk oyunları izleyen ve gazinolarda eğlenen 41 yaşındaki ünlü aktör, özellikle Karadeniz ekibinin horonlarını çok sevdi. Büyük ilgisini çeken kemençe hakkında bilgi aldı. Yul Brynner, "Çöl Kızı Cemile"nin göbek dansını da, keyifle izledi (sağda, altta).

Yılın 8 ayını Paris'te geçiren ve her gün usturayla kazıttığı kafasıyla büyük ün kazanan Yul Brynner'ın Atatürk filminde oynayıp oynamayacağı önümüzdeki haftalarda belli olacak.

(28 Nisan 1962)