Yüreği, gövdesi kadar iri adam: "Bego" Ahmet

Yayın Tarihi : 11 Eylül 2012
12976
Bir futbolcu iki dizinde de menisküsle yıllarca top oynayabilir mi? O futbolcu Fenerbahçeli Ahmet Erol ise oynar. İki dizine iki dizlik takar ve çıkar sahaya takır takır mücadele eder.

(Soldaki fotoğraf: Fenerbahçe'nin 1951 yılı kadrosunda Ahmet Erol ayakta ve sol başta görülüyor. Soldan sağa ayaktakiler: Ahmet Erol, Müjdat Yetkiner, Kamil, Mehmet Ali, Selahattin, Halit, Fikret Kırcan, Hilmi... Oturanlar: Erol, Lefter.)

İri yarı beklerin Türk futbolundaki son temsilcilerinden biridir Ahmet Erol. O iri yarı gövdesinin içindeki yürek de en az gövdesi kadar iri yarı idi. Sakatlanır oyuna devam eder, yaralanır, forması kan içinde kalır, o yine oyununu sürdürürdü. İri gövdesine rağmen süratli ve çabuk bir oyuncu idi. Topa uzun vuruşlar da yapardı. Şeref Stadı'nda oynanan İstanbul-Budapeşte maçında Macarlar'ın milli kalecisi Toth'a santranın gerisinden yaptığı vuruşla attığı bir gol var ki anılardan silinmez, gözler önünden gitmez...

(Soldaki fotoğraf: Ordu Milli takımı'nın kaptanlığını da yapan Ahmet Erol - sağdaki - bir maç öncesinde...)

Yalnız o gol mü? Forvet hattı gol sıkıntısına düştüğü maçlarda Ahmet Erol forvete çıkar, rakip defanslan tank gibi çiğneyerek golünü atar ve takımını galibiyete götürürdü.

1921 yılında Denizli'nin Çivril kazasında doğmuş , futbol yaşamına orada başlamış, orta öğrenimini yapmak için gittiği Uşak'ta, Uşak Gençlerbirliği takımında yetişmişti. 1939 yılında başkentin adaş kulübü Gençlerbirliği onu Uşak Gençlerbirliği'nden almıştı. 1939-43 yılları arasında bu takımda oynamış ve çıkardığı başanlı oyunlarla da Ankara Karması'nın defansına yerleşmişti. Sonra askere gitmişti Ahmet Erol. Vatani görevini yaptığı Harp Okulu takımında oynayıp terhisten sonra tekrar eski kulübüne dönmüştü.

1945 yılında Fenerbahçe'ye transfer olmuştu Ahmet Erol. 1951 yılına kadar Sarı-Lacivert forma altında oynamıştı. Fenerbahçe'de en parlak dönemini yaşamıştı. San-Lacivertli takımın "Bego"su bu sürenin içinde 184 maç oynamış ve 40 gol atmıştı. İki dizinden menisküs olmasına rağmen 30 yaşına kadar sahalarımızda kalmıştı. Bu arada 4 kez A Milli Takımımız'da yer almış, 1948 Londra Olimpiyatları'na katılmıştı.

(Soldaki fotoğraf: Ahmet Erol, Basri Dirimlili - sağ başta - ile birlikte, Fenerbahçe'nin unutulmaz hocalarından Ignace Molnar'ın - ortada - yardımcılığını da yapmıştı...)

Kendini Fenerbahçe Kulübü'ne adamıştı Bego Ahmet. Stat müdürlüğü, takım menacerliği görevlerinde bulunmuş, yönetim kurullarında görev almıştı. Salim'in transferi için gittikleri Ankara'dan dönüşte, uğradıklan trafik kazasında ağır biçimde yaralanmış ve uzunca bir süre hastanade yatmıştı. Bir Galatasaray maçında da ayağı kırılarak Fenerbahçe için hastane yataklarına düşmüştü Ahmet Erol.

Unutulmaz futbolcu 15 Haziran 2012'de, Kartal'da kaldığı nuzurevinde, kalp yetmezliği sonucu vefat etti.

(Soldaki fotoğraf: Ahmet Erol, Fenerbahçe Menajeri olarak görev yaptığı dönemde, Fikret Arıcan ve Semih Bayülken ile birlikte Salim'in transferi için gittiği Ankara'dan dönerken, 9 Temmuz 1968'de trafik kazası geçirdi. Ahmet Erol'un bir kolu ve bir ayağı kırıldı.)